Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промени ли се обществото ни през 2020 година

Какво се случи и какво не се случи през безпрецедентната 2020-а? Имаме ли ориентири как да се измъкнем от кризата и съумяхме ли да усилим защитната мрежа, която да ни задържи било в личен, било в обществен план.

"Нашият ден" прави опит за обзор на годината с Екатерина Маркова, социолог от Института по философия и социология на БАН, и с Милена Якимова, социолог и преподавател във Философския факултет на Софийския университет.

"Кризата с пандемията не промени обществото. Значителните промени изискват повече време, смята Екатерина Маркова. Тази безпрецедентна криза, като всяка друга, извади на показ всичко, най-доброто и най-лошото. Ще дам пример със семейната криза – когато всички бяхме вкъщи, затварянето ни накара да се сближим, прекарвайки много време заедно. При други семейства обаче затвърди агресията, отчуждаването. 

Едно е сигурно: Няма да се справим поединично, страхът не е работеща стратегия. Нужни са съвместни действия, а противопоставянето е много остро, защото кризата е остра. Има голям дебат дали демократичният моде е показал слабости и ще претърпи промяна", каза Екатерина Маркова. 

"Да, "емпатия" стана ключова дума, но нека говорим и за солидарност – допълва Милена Якимова. Солидарността предполага институции. В българия има дефицит на солидарност.

Дебатите над състоянието на обществената тъкан са отпреди 2020 и единственото съгласие е, че не живеем в почтено общество. На професионален език почтено общество е това, в което институциите пречат на произвола на силния върху слабия. Трябва да възстановим контрола си върху институциите. Имаме да задаваме въпроси: къде са ваксинационните центрове, например."

Пресечна точка в двата разговора е, че не бива да спираме да се питаме: "Какво мога а направя аз? – това ще ни лекува от собствените ни тревожности, може да звучи лексиконно, но е онова, което можем да направим като всекидневни хора."

"Има блага – като свободата, образованието, емпатията, които колкото повече изразходваш, толкова повече увеличаваш" – внася лъч оптимизъм Милена Якимова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51