Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рожденият ден на Сина Божий

| обновено на 25.12.20 в 11:26
Снимка: БГНЕС

„Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение.“

Това ангелско славословие огласило Рождественската нощ, като че ли най-добре разкрива същността на Христовото явяване в света. Няма нищо по-светло на небето от това да се слави Бог за всичките му благодеяния към човешкия род. Нима има нещо по-желано от мира на земята, който е начало на всяко благополучие, а щастието на човеците идва от добрата воля и добрите отношения помежду им. Духовна радост и славословие блика от всяко вярващо сърце, защото Бог изпрати Своя Единороден Син, за да донесе небесно благоволение и мир, както и да помири човеците с Бога и един с друг. Той дойде между нас, за да премахне враждата и ни научи на любов, дал ни пример, пренесъл Себе Си в изкупителна жертва за нашето спасение. Дошъл да ни научи на истина и да прогони мрака на лъжата и заблудата от нашата душа, Христос ни спаси от греха и ни дарува истинската свобода. Синът Божи стана Син човечески, за да можем ние да станем синове Божи. Това е Божи Промисъл не по-малко велик от сътворението. Бог изпълни обещанието дадено още на Адам и Ева, после и на Авраам, за човечеството. Сбъдват се Месианските пророчества. Рождението на Христос огрява света със светлината на познанието. Това Слънце на правдата, младото отроче на Предвечния Бог идва на земята като пратеник на мира, за да възвести „милост искам, а не жертва“ и да положи живота Си за примиряването на човеците с Бога и помежду им.

На Рождество Христово ще ви направим съпричастни на радостта от явяването на сина Божии в плът заедно с проф. Георги Каприев, преподавател във Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, с католическия епархиен епископ и председател на Епископската конференция Христо Пройков, пастор Евгени Найденов, ставрофорен иконом Ангел Ангелов, председател на столичния храм „Св. София“ и духовен надзорник на Софийска света митрополия, свещеник Кръстин Апостолов от българската църковна община „Св. Кирил и Методии“ в Хамбург, протойерей Добромир Димитров от Българската църковна община в Кент, Великобритания, и преподавател по църковно право в Православния богословски факултет на Великотърновския университет, и свещеник Николай Андонов от Чехословашката православна църква. Защо Рождество е станало тогава? Рождество Христово и неговото значение за вярващите. Религиозна или битова традиция в България и по света е Рождението на Спасителя. Кой, как и защо приема рождественската нощ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30