Котката е свещено животно за мюсюлманите. Тя, според религиозните поверия, спасила пророка Мохамед от отровна змия в пустинята и в знак на благодарност той благословилнея и потомците й. Затова се смята, че ако убиеш котка, трябва да построиш джамия, за да изкупиш греха си. Полегнали на тази слава мъркащите са обсебили дори превърнатата от музей в ислямски храм "Света София". Любопитното е, че в продължение на 17 години талисман там била котката Глии.
Симпатяга с тигрова окраска, която привлякла вниманието на Мишел Обама при посещението й в Истанбул. Снимките на съпругата на американския президент, приклекнала да погали котето, обиколили света и отвсякъде заприиждали желаещи да се снимат с новата звезда. На Глии славата й дошла в повечко и изчезнала за повече от месец. Противниците на превръщането на музея в джамия смятат за показателен фактът, че животинката е починала две седмици след декрета на Ердоган.
Онова, което на мен ми направи впечатление в Истанбул са специалните устройства в централните квартали, които имат състрадателна едновременно към животните и природата функция. Когато си изпиеш кенчето с разхладителна напитка или пластмасовата бутилка с минерална вода хвърляш в машината, а тя пуска в чинийка шепа суха храна за уличните котки или кучета.
Но не мислете, че след като Аллах не е ласкав към лаещите, те са парии презрени. Никъде не съм виждала по-охранени безпризорни от Истанбул. Всяко от тях има марка за кастрация на ухото и е заприходено я към пекарна за симид, я към улична закусвалня, я към лъскав ресторант. И също като котките нямат никакво чувство на страх от хората и дори автомобилите.
Татяна Иванова е първата българка, тренирана от НАСА за астронавт. Тя е ученичка последна година в Добрич, обича музиката, поезията и танците. Мечтае да е първата българка, излетяла в Космоса. Участвала е в два лагера на НАСА – в Измир, Турция, и в Алабама, САЩ. Татяна Иванова е главен герой в “Нашият ден“. “ Имаме двама..
Шествие за правата на жените винаги на първа линия организира днес неформалният колектив “Феминистки мобилизации“. Това е колектив, който се бори за социалното, икономическото и политическото равенство на половете. За пета поредна година те канят всички желаещи да се присъединят към тях на 8 март. Какво не сме отвоювали още? Темата..
Бежанки от Афганистан, Сирия, Ирак, Тунис, Иран и Мароко, намерили подслон в България, излизат от анонимност, показвайки лицата си и разказвайки личните си истории, в изложба, която ще бъде открита до края на месеца. С подкрепата на Фондация “Мисия криле“ те се обединяват и подготвят честване на Международния ден на жената. Диана..
20 инициативи бяха селектирани измежду 112 проектни идея от Български фонд за жените, за да отбележат 8 март в цялата страна. С какво тези проекти са по-интересни и по-значими от останалите? Темата коментира в “Нашият ден“ Рада Еленкова програмен директор на Фонда. “Ние получихме 112 проектни идеи от над 46 населени места. Като в..
Семантичната технология, според експертите, е по-близо до живота, защото светът е изграден не от данни, а от огромно количество и разнообразие на структурирани единици, които са включени една в друга и си взаимодействат по хиляди начини. Дотук със семантичните технологии. Д-р Никола Тулечки е преподавател по Семантични технологии в СУ и НБУ и..
В навечерието на 8 март, обявен от ЮНЕСКО за Международен ден на жените, Европейският съюз за радио и телевизия осъществи нови програми от проекта,..
Татяна Иванова е първата българка, тренирана от НАСА за астронавт. Тя е ученичка последна година в Добрич, обича музиката, поезията и танците. Мечтае..
Как медиите отразяват децата в България? Какви са нагласите на журналистите спрямо тях? Какво знаем за детските права и медийното им присъствие или..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg