"Смисълът трябва да бъде намерен, но не може да бъде създаден", казва австрийският невролог и психиатър Виктор Франкъл. В търсене на смисъла – кое е същественото в една започваща година? Разговор и (не)възможна прогноза в "Нашият ден" прави Борис Грозданов от Института по философия и социология на БАН.
"Най-важното нещо при една прогноза е нейното формулиране, нещата, за които се отнася и разбира се, дали ще се окаже вярна. Прогнози могат да се правят в абсолютно всички посоки, за които имаме информация. Въпросът е да изберем именно тази, която наистина е важна, и да има нужда от прогноза. Голяма част от отговора се предизвиква с въпроса. Няма как да получим отговор на въпрос, който не сме задали. Нека да внимаваме много повече във въпросите и едва след това да хвърлим усилия в тяхната проверка.
От логическа гледна точка най-правилният въпрос е незададеният въпрос. Правилна е тази посока, в която ние бихме желали да върви. В този смисъл изборът на въпрос е важен – когато избираме въпрос, трябва да внимаваме това да е наш въпрос, не на някой друг. Всеки от нас непрекъснато търпи информационни влияния, които волно или неволно, съзнателно или несъзнателно, ефективно или неефективно вкарват части от идентичността на човека, които досега не са били част от неговата идентичност.
Всъщност човек много често не си дава сметка, че нещата, за които мисли, не са негов свободен избор, а са плод на повлиян избор. И човекът се оказва като сърфист в условия на ураган в океана. Вълните, които идват, са насочени отвън към него и той е принуден да сърфира, за да оцелее, и изгражда себе си по време на този сърф. Но истинската идентичност на човека е идентичността на свободния човек. Това е човекът, който изгражда себе си по силата на своята лична свободна воля, ценностна система, визия за нещата. А това става все по-трудно."
Чуйте повече в звуковия файл.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg