Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Пейо Яворов и българският национален идеал

Трябва да развенчаем мита, че Яворов е убиец на Лора

| обновено на 18.01.21 в 15:31
Снимка: БГНЕС

Все по-трудно става да се привлече и задържи вниманието на хората върху важността на културното наследство и на това какво черпим от личности като Яворов. Пейо Яворов – само споменаването на това име внася различна енергия... Рубриката "Terra Култура" разказва за културното наследство на Пейо К. Яворов. Иво Милтенов, изследовател и дългогодишен уредник на къщата-музей „Пейо К. Яворов“ в София, коментира в "Нашият ден":

"Ние имаме богатство от големи личности – поети, писатели, революционери, хора на духа и мисълта. Има национално и личностно отдалечаване от нашата идентичност. Ние загубваме интерес към историята и към корените си. Затова и мисията на радиото, на средствата за масова информация е да се стремят да поднасят не само темите, но и да насочват ума на хората към тези корени, към тази идентичност.

Яворов е един изключителен представител на България, който носи България в сърцето си – това е една дълбока негова вътрешна същност, това е превърнато в мисия на живота му

Той е от хората, които създават българския национален идеал. Хора с висок дух, висок ум, който води до големи щения и въжделение за високото, небесното, философията и Бога."

Иво Милтенов отправя покана за посещение на къщата-музей "Пейо Яворов". "Това е единствен негов семеен дом. Къщата е жива, домът на поета е жив и отворен. От есента на 2019 г. Общината откупи къщата и сега пред нея има едно солидно бъдеще и дълголетните опасения за дома на Яворов ги отвя добрият вятър... Вътре е пълно с драматични експонати. Яворов не е архивиран от времето – той е актуален и посещаван от млади хора."

Чуйте повече в звуковия файл.

Ето какво разказва Явора Стоилова – родственица на поета, в "Нашият ден".

"Времето е важно. Защото постепенно човек отсява голямото от незначителното в живота. Аз пазя културната памет на два велики рода – рода на художника класик Васил Стоилов и рода на великия Яворов, на когото моята майка е племенница. Това е и бреме, и щастие да се докоснеш до вечността.

Ситуацията е такава, че всичко в България е омърсено. Затова трябва да запазваме чисти поне поетите си. Ако нещо е чисто, това е изкуството."

Явора Стоилова е категорична: "Трябва да развенчаем мита, че Яворов е убиец на Лора." – и разказва повече за трите разпъвания на Яворов. 

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40