Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

| обновено на 04.07.24 в 10:49
Фабриката "Фагус" (1910 – 1911)
Снимка: Уикипедия

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него, ден преди годишнината от неговата кончина на 5 юли.

Роден на 18 май 1883 г. в Берлин, Гропиус следва архитектура в Мюнхен и Берлин. През 1910 г. основава частна практика с Адолф Майер и проектира фабриката "Фагус", която става важен пример за модернизма. След Първата световна война, през 1919 г., той става директор на училището за изкуства и занаяти във Ваймар, което трансформира в прочутата школа Баухаус". Баухаус бързо се превръща в синоним на новаторски и функционален дизайн, който обединява изкуствата и занаятите.

През 1934 г. Гропиус напуска нацистка Германия и се установява във Великобритания, а по-късно и в САЩ. В Америка той преподава в Харвард и основава архитектурната фирма "The Architects' Collaborative" (TAC). Сред известните му проекти са Багдадският университет и небостъргачът "МетЛайф" в Ню Йорк.

Валтер Гропиус умира през 1969 г. на 86-годишна възраст, оставяйки значимо наследство в модерната архитектура. Неговите идеи и проекти продължават да вдъхновяват поколения архитекти и дизайнери.

В едно изказване в ефира на предаването, изкуствоведката Кристина Тужарова, по повод 100-годишнината от основаването на Баухаус през 2018 г., сподели следното:

"Стил Баухаус, особено този, който познаваме в архитектурата, се развива след закриването на школата през 1933 г. Национал-социалистите закриват "Баухаус" и тогава тези много добре подготвени студенти и млади майстори-преподаватели се пръсват по целия свят и създават един стил, който освен Баухаус се нарича и интернационален. Това е стилът, който познаваме от архитектурата на Ню Йорк и Чикаго. Наследник на този стил са и нашите жилищни комплекси, изградени през 60-те години в Берлин - както в Западен, така и в Източен, а по-късно и при нас. Влиянието на школата е огромно и това се вижда не само в архитектурата.

Философията на Баухаус е била да разпространяват добър дизайн за хора, които нямат големи финансови възможности. Те са създавали всичко с идеята да бъде лесно вкарано в производство, лесно изпълнено с евтини материали и с модули, които се повтарят. Целта им е била да предложат добър дизайн за голяма общност.“

Наследството на Валтер Гропиус и Баухаус продължава да живее и днес, доказвайки силата на добрия дизайн и неговото значение за обществото.

Чуйте коментара на Василена Мирчева в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44