Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още спомени за радио

Снимка: Ани Петрова

В Националното радио сте. Минали сте през централния вход, продължили сте по т.нар. "топла връзка", която свързва новата със старата сграда и която може да се каже, че е най-студената част от радиото, озовалите се в преддверието, от което през стъклени врати се влиза в просторното и с високи мраморни колони фоайе, водещо до изпълнената с музика зала 1 на Националното радио. Вдясно от нея обаче е мястото, в което се спря „Какво се случва“, за да събере спомените за радио на Валери Горчаков, един от доайените в звукооператорското майсторство в БНР. Година го дели от това да отбележи юбилейните 40 в отдел „Извънстудийни радиопредавания“. Отдел, който позволява магията на радиото да просъществува извън пределите на Старата къща.

Ако пък не продължите към топлата връзка, а останете в новата сграда, качите се на четвъртия етаж и почукате на стая 12А, ще навлезете в едни други спомени, тези на Руми от „Хумор и сатира“.

Кант казва, че интелигентността на човек не се измерва с отговорите, които дава, а с въпросите, които задава. Навярно така се измерва и работата на журналистите, която се състои именно в това простичко действие – задаването на въпроси. В програма „Христо Ботев“ доста често въпросите са отправени не към събеседниците, а към хората, които отговарят за продукцията на друго, не по-малко важно ниво. Румяна Кръстанова има точно тази тежка задача – да отговаря на всевъзможните въпроси на радиото. Тя е технически сътрудник в Националното радио от 1978-а. За тези вече 43 години Руми от „Хумора“ си спомня най-ярко думите на поета и сатирик Васил Сотиров – „Не се притеснявай, убий ги с доброта!“ и не спира да им придава смисъл.

В навечерието на 25 януари – Денят на Българското радио, а и в месеца на неговите две национални програми, които празнуват 50 години, откакто носят познатите на всички имена „Христо Ботев“ и „Хоризонт“, „Какво се случва“ ви разказва за хората зад гласовете – тези, които създават продукцията, но и тези, които често оставят в сянката ѝ, и за техните спомени за радио.

Може да пристъпите към прага на Старата къща, като си пуснете звуковите файлове.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Многоликият театър

Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година.  Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..

публикувано на 08.01.25 в 17:00
Сцена от спектакъла „Комедия от грешки“ от Уилям Шекспир

Иска ми се да се занимаваме повече с творчеството, а не със системни проблеми

С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..

публикувано на 08.01.25 в 15:23

Филм, посветен на африканската музика

"Радио Африка" е първият български филм, посветен на африканската музика. Това е и първият филм, който събира български и африкански артисти и изследва техните гледни точки по различни теми, като каква е средата, в която е създадена тяхната музика, каква е ролята на импровизацията, каква е личната им мисия в изкуствата.  Трите основни теми, които..

публикувано на 08.01.25 в 12:03

Адела Пеева кани публиката на разговор

На 8 януари от 18.45 часа във филмотечно кино "Одеон" режисьорката Адела Пеева ни връща към своя документален филм "Излишните". Филмът, заснет в 1999 г., разказва историите на три жени и техните семейства, разделени от т.нар. "възродителен процес" и последвалата "Голяма екскурзия" – когато за няколко месеца от България се изселват над 350 000 души,..

публикувано на 08.01.25 в 10:50

Предстои втори сезон на подкаст за българските художници

Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век...

публикувано на 07.01.25 в 16:35