Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още спомени за радио

Снимка: Ани Петрова

В Националното радио сте. Минали сте през централния вход, продължили сте по т.нар. "топла връзка", която свързва новата със старата сграда и която може да се каже, че е най-студената част от радиото, озовалите се в преддверието, от което през стъклени врати се влиза в просторното и с високи мраморни колони фоайе, водещо до изпълнената с музика зала 1 на Националното радио. Вдясно от нея обаче е мястото, в което се спря „Какво се случва“, за да събере спомените за радио на Валери Горчаков, един от доайените в звукооператорското майсторство в БНР. Година го дели от това да отбележи юбилейните 40 в отдел „Извънстудийни радиопредавания“. Отдел, който позволява магията на радиото да просъществува извън пределите на Старата къща.

Ако пък не продължите към топлата връзка, а останете в новата сграда, качите се на четвъртия етаж и почукате на стая 12А, ще навлезете в едни други спомени, тези на Руми от „Хумор и сатира“.

Кант казва, че интелигентността на човек не се измерва с отговорите, които дава, а с въпросите, които задава. Навярно така се измерва и работата на журналистите, която се състои именно в това простичко действие – задаването на въпроси. В програма „Христо Ботев“ доста често въпросите са отправени не към събеседниците, а към хората, които отговарят за продукцията на друго, не по-малко важно ниво. Румяна Кръстанова има точно тази тежка задача – да отговаря на всевъзможните въпроси на радиото. Тя е технически сътрудник в Националното радио от 1978-а. За тези вече 43 години Руми от „Хумора“ си спомня най-ярко думите на поета и сатирик Васил Сотиров – „Не се притеснявай, убий ги с доброта!“ и не спира да им придава смисъл.

В навечерието на 25 януари – Денят на Българското радио, а и в месеца на неговите две национални програми, които празнуват 50 години, откакто носят познатите на всички имена „Христо Ботев“ и „Хоризонт“, „Какво се случва“ ви разказва за хората зад гласовете – тези, които създават продукцията, но и тези, които често оставят в сянката ѝ, и за техните спомени за радио.

Може да пристъпите към прага на Старата къща, като си пуснете звуковите файлове.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Родопи филм фест" призовава: "Слушай музиката!"

Ден преди откриването на IV Международен документален "Родопи филм фест" (RIFE) в Смолян (11-14 юли) в "Нашият ден" разговаряме с Илина Перянова , режисьор и програматор на фестивала. Тазгодишното издание на "Родопи филм фест" ще постави на фокус музиката в нейните вълнуващи кинопроявления под мотото "Слушай музиката!".  "Светът е..

публикувано на 10.07.24 в 11:14

Фотографска изложба на актрисата Джесика Ланг в България

Прочутата кино и театрална актриса Джесика Ланг, носителка на две награди "Оскар" ("Тутси“ 1983 –поддържаща роля, "Синьо небе“ 1995 – най-добра актриса), в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф.  Първата по рода си нейна ретроспектива в България е в рамките на платформата "Майстори на фотографията" и включва..

публикувано на 10.07.24 в 11:03

Семейни срещи с оперното изкуство на открито

Летният фестивал "Опера в парка" в градината на Военната академия "Г.С. Раковски" всяка година привлича гражданите и гостите на столицата към едно културно преживяване от нов тип. Приобщаването на детската публика е сред основните стремежи на Софийската опера и балет, като тази година в парка на Военната академия програмата ще е насочена изцяло..

публикувано на 10.07.24 в 10:33
Станка Пенчева

95 години от рождението на Станка Пенчева – три стихотворения за спомен

Aз съм най-щастливата жена. Нищо в тоя свят не ме отмина: ни смъртта, ни материнството, ни раздялата със дом изстинал, нито срещата ми късна със единствения… Трудила съм се като копачките, докато се схвана от умора; и съм ходила с летяща крачка, със небето съм говорила! Гледам всичко с мъдро снизхождение, с кротко опрощаване. Гледам със очите на..

публикувано на 10.07.24 в 10:12

Лятната академия за деца в НХА започва през август

Лятната академия за деца и ученици в НХА – София за 15-и пореден път ще посрещне участници от 6 до 18 години за един творчески месец август . Мария Ландова разказва в "Нашият ден" повече за предстоящите креативни занятия. Тази година Лятната академия ще бъде посветена на 130 години от рождението на художника Жорж Папазов и на..

публикувано на 10.07.24 в 09:40