Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още спомени за радио

Снимка: Ани Петрова

В Националното радио сте. Минали сте през централния вход, продължили сте по т.нар. "топла връзка", която свързва новата със старата сграда и която може да се каже, че е най-студената част от радиото, озовалите се в преддверието, от което през стъклени врати се влиза в просторното и с високи мраморни колони фоайе, водещо до изпълнената с музика зала 1 на Националното радио. Вдясно от нея обаче е мястото, в което се спря „Какво се случва“, за да събере спомените за радио на Валери Горчаков, един от доайените в звукооператорското майсторство в БНР. Година го дели от това да отбележи юбилейните 40 в отдел „Извънстудийни радиопредавания“. Отдел, който позволява магията на радиото да просъществува извън пределите на Старата къща.

Ако пък не продължите към топлата връзка, а останете в новата сграда, качите се на четвъртия етаж и почукате на стая 12А, ще навлезете в едни други спомени, тези на Руми от „Хумор и сатира“.

Кант казва, че интелигентността на човек не се измерва с отговорите, които дава, а с въпросите, които задава. Навярно така се измерва и работата на журналистите, която се състои именно в това простичко действие – задаването на въпроси. В програма „Христо Ботев“ доста често въпросите са отправени не към събеседниците, а към хората, които отговарят за продукцията на друго, не по-малко важно ниво. Румяна Кръстанова има точно тази тежка задача – да отговаря на всевъзможните въпроси на радиото. Тя е технически сътрудник в Националното радио от 1978-а. За тези вече 43 години Руми от „Хумора“ си спомня най-ярко думите на поета и сатирик Васил Сотиров – „Не се притеснявай, убий ги с доброта!“ и не спира да им придава смисъл.

В навечерието на 25 януари – Денят на Българското радио, а и в месеца на неговите две национални програми, които празнуват 50 години, откакто носят познатите на всички имена „Христо Ботев“ и „Хоризонт“, „Какво се случва“ ви разказва за хората зад гласовете – тези, които създават продукцията, но и тези, които често оставят в сянката ѝ, и за техните спомени за радио.

Може да пристъпите към прага на Старата къща, като си пуснете звуковите файлове.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дни на португалското класическо кино

Започнаха Дните на португалското класическо кино.  Програмата е съставена от Българската национална филмотека и Португалската филмотека – Музей на киното.  Ще бъдат показани 6 португалски филма от 40-те до 80-те години на миналия век. Класическите заглавия са дигитално реставрирани с помощта на най-новите технологии, с които разполага..

публикувано на 23.04.24 в 17:00

Обявяват "Рицар на книгата" в Световния ден на книгата и авторското право

Днес ще бъде връчена престижната награда "Рицар на книгата". Асоциация "Българска книга" организира церемонията всяка година на Световния ден на книгата и авторското право 23 април. Това е кулминацията на ежегодната кампания "Походът на книгите", която за 13-а поредна година има за цел да превърне четенето сред подрастващите в полезен и неразделим от..

публикувано на 23.04.24 в 16:24

Ралица Генчева чете благотворително в Световния ден на книгата и авторското право

Днес (23 април) в Световния ден на книгата и авторското право Ралица Генчева ще чете свои произведения. 20% от приходите от всички продадени книги ще бъдат насочени за каузата на Борко и Джони – две момчета, които се борят с аутизъм. Тя ще представи и някои от своите книги, сред които "Азбука на любовта", "Нагоре към себе си", "Този път, за да ме..

публикувано на 23.04.24 в 15:35

Четенето като изобилие от животи, събития и чудеса

В Световния ден на книгата думата получават читателите. В "Нашият ден" за книгите, четенето и своя литературен светоглед говорят Мирена Динева , ученичка в 12 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан", град Стара Загора, и Сотир Узунов от град Царево. Динева разказва: "От малка съм запалена по литературата, тъй като моята майка е учителка. Още когато не..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Галин Никифоров

Галин Никифоров: Книгите са нещо, което осветява живота ни по един вълшебен начин

В Световния ден на книгата и авторското право в "Нашият ден" гостува писателят Галин Никифоров – един от най-ценените съвременни български автори и носител на всички големи национални литературни награди. Никифоров е познат на българските читатели с романите "Фотографът”, "Лисицата", "Лятото на неудачниците", "Къщата на клоуните", "Тяло под..

публикувано на 23.04.24 в 09:59