Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маврудът – една от емблемите на българското вино

Снимка: архив

Отбелязваме Трифон Зарезан – празникът на лозарите и виното. Много са динамични вече предпочитанията на потребителите. През последната година пандемията промени тенденциите, движението и картата на предпочитанията. Това неизбежно се отразява и на вкусовете към виното, и съответно на производството на вино у нас. Невъзможността за пътешествия и посещение на непознати места върна хората в районите, където живеят и ги накара да преоткрият местното производство на вино. Все повече ще се пият местни вина и ще се търсят местни сортове. Другите тенденции – ще се търсят все по-натурални вина с все по-малка намеса от страна на човека и все повече внимание ще се отделя на това дали се прилагат биодинамични практики, дали лозарите спазват т.нар. "Зелена сделка" за добиване на продукт, който е с все по-малко третирания."

От 2021 у нас на 26 октомври ще се отбелязва Денят на Мавруда – за този уникален сорт грозде, който вирее в България, виното от него и пазарите – в "Нашият ден" разказва повече Красимира Кодукова, член на от Българската асоциацията на винените професионалисти. 

Маврудът

"Маврудът е автентичен местен български сорт. Той е една от емблемите на българското вино. Отглежда предимно в България, но има данни, че е разпространен и в Албания и Гърция, дори и в Румъния. Международният ден на мавруда цели да направи този сорт популярен и в другите страни. Включват се износители на вино, които ще помогнат за организирането на вечери, дегустации в различните краища на света, където се изнася мавруд. В България ще продължава седмица, а по света – до около месец."

Маврудът е свързан с прочутата станимашка малага. Насажденията от мавруд варират около 2% от всички насаждения на винените сортове у нас. Той е къснозреещ сорт, заради което при лоши реколти не може да узрее добре. Използваната технология е много по-различна от съвременните технологии. Маврудът е вино с много лица. Има бели вина от червено грозде от мавруд, розе, червени вина – по-леки за консумация, вина с висока екстракция на танин и с потенциал за отлежаване, тъй като маврудът има много добър потенциал за отлежаване в бъчви и след това в бутилки. Това го прави богат и разпознаваем сред различните консуматори."

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40
Финалът на Бойков връх

Никола Калистрин: "30Х10" и ренесансът на българския ски алпинизъм

Разговор с най-добрия ни състезател по ски алпинизъм Никола Калистрин в ефира на изнесеното студи от Банско на предаването "Нашият ден" представя предизвикателството да изкачи 30 върха на Северен Пирин и подготовката му за олимпиадата.  На 5 април тази година той успешно завърши предизвикателството 30Х10.  27-годишният банскалия измина скоростно..

обновено на 05.08.24 в 13:00

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за..

публикувано на 05.08.24 в 10:19
 д-р Веселин Тенев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: д-р Веселин Тенев – клиничен психиатър

Д-р Веселин Тенев живее и работи в САЩ, и гостува за втори път в предаването, защото има какво да каже – от конспирациите, през политиката, до сатанизма. Философският проблем на сатанизма и психичното здраве. Докъде водят ограниченията или забраните на удоволствията. За вуду фестивалите, вуду храмовете и българските книжарници от 70-те години...

публикувано на 05.08.24 в 09:45