Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

260 лекари са издали около 34 000 електронни направления

Само 1886 електронни рецепти са издадени до момента

Жени Начева
Снимка: Архив

За първите стъпки на електронно здравеопазване в България – етапи и изводи. Забелязва се известна неяснота в представите на хората какво точно представлява електронната рецепта и сякаш липсва достатъчно информация. Целият проект на Министерството на здравеопазването е с продължителност 2 години. Взето е решение да се ползва по-гъвкава методология на работа, при която нови функционалности ще бъдат пускани в експлоатация в момента, в който бъдат завършени и минат сертификация на качеството. 

Жени Начева, заместник-министър на здравеопазването, коментира темата в "Нашият ден".

"Въвеждаме електронното направление от края на миналата година. Вече близо месец работи тази възможност за издаване на електронни направления и рецепти. НЗОК работи вече 20-21 години и е нормално след толкова години работа на хартиен носител хората и самите изпълнители на медицинска помощ, общопрактикуващите лекари, още да не са достатъчно информирани. Наша задача е постепенно този механизъм на действие да добива популярност. 

Как изглежда електронната рецепта и през какви етапи преминава пациентът

"Пациентът трябва да отиде на преглед при общопрактикуващия лекар, защото електронната рецепта няма за цел да елиминира прегледите при лекар – тя се издава след преглед, в общия случай. Допуснати са известни изключения (при коронавирус и др. специфични). Общопрактикуващите лекари трябва да имат въведена възможност за назначаване на лечение чрез техните информационни системи, издаденото предписание за лечение се въвежда електронно и когато пациентът отиде в аптека, той може или чрез специфичен номер, посочен от общопрактикуващи лекар, или чрез своето ЕГН или лична карта да се идентифицира. Аптеката влиза в своята информационна система, проверява дали е издадена такава рецепта на ваше име и съответно изпълнява предписанието. Пациентът не носи хартиен носител." 

Статистика

"Към вчерашна дата електронните направления достигат 34 хиляди, а лекарите, които са издали електронни направления за преглед в лаборатория или диагностика, са близо 2300. Рецептите са 1886. Близо 260 лекари са използвали и приложили тази възможност."

Защита на данните в електронното медицинско досие

"Тази защита се осъществява чрез квалифициран електронен подпис. На този етап е преценено и консултирано с компетентните институции и органи, че без електронен подпис няма как да се гарантира сигурността на данните и използването на информацията. Предвидена е възможност ние, като пациенти, при спазване на определен ред да делегираме възможност на нашите общопрактикуващи доверени лекари също да достъпват в нашето досие по определен ред и условия. В бъдеще може да се мисли за единен идентификатор към базите на всеки един от нас. Дотогава най-сигурният начин е електронна идентификация. За лицата, които нямат такава, сме предвидили и други възможности."

Прозрачност

"На първо място, отразяване на всички медицински дейности и манипулации в реално време. На второ място, ще улесни работата на изпълнителите на медицинска помощ – съхранение на хартиената информация. На трето място, възможност всеки един от нас ще може да проследи своя здравен статус, да разполага във времето с всички извършени дейности и процедури – за вземане на важни решения, свързани с нашето здраве."

Интервюто със зам.-министъра на здравеопазването Жени Начева и анкетата на Валери Леков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09
Станисалв Додов

Станислав Додов: Политическият елит все повече работи с дълбоките хорски страхове

Септемврийските дни на България – време на обществени диспути, мнозинства и малцинства, минало и бъдеще в ситуация на ценностни разминавания. Разговаряме в "Нашият ден" със социалния педагог, фокусиран върху правата на човека, Станислав Додов . По думите на Додов живеем във време, в което има големи разминавания между публичното говорене и..

публикувано на 11.09.24 в 10:31
Борислав Вълов

Борислав Вълов: Избирам да гледам идеалистично на живота и света

Да избираш каузите, зад които заставаш, с чисто сърце и отговорно към околния свят отношение – разговор в "Нашият ден" с актьора Борислав Вълов , чийто имидж работи в полза на обществено значими инициативи. Вълов споделя, че в ежедневието си полага старание да бъде внимателен към малките неща, които го заобикалят. Да създава, а не да руши, да..

публикувано на 11.09.24 в 09:53
Пламен Янчев с брат си

Архитектура на дините и пъпешите

Пламен Янчев от Долни Дъбник, където дините и пъпешите са традиционни култури, завършва строително инженерство и известно време работи в архитектурно бюро, но стремежът към свобода, смисъл и мотивация бързо го връща в родното му място, за да се върне по този начин и към земеделските традиции от района. Днес стопанството му е по-скоро голямо, с..

публикувано на 11.09.24 в 08:25