Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

260 лекари са издали около 34 000 електронни направления

Само 1886 електронни рецепти са издадени до момента

Жени Начева
Снимка: Архив

За първите стъпки на електронно здравеопазване в България – етапи и изводи. Забелязва се известна неяснота в представите на хората какво точно представлява електронната рецепта и сякаш липсва достатъчно информация. Целият проект на Министерството на здравеопазването е с продължителност 2 години. Взето е решение да се ползва по-гъвкава методология на работа, при която нови функционалности ще бъдат пускани в експлоатация в момента, в който бъдат завършени и минат сертификация на качеството. 

Жени Начева, заместник-министър на здравеопазването, коментира темата в "Нашият ден".

"Въвеждаме електронното направление от края на миналата година. Вече близо месец работи тази възможност за издаване на електронни направления и рецепти. НЗОК работи вече 20-21 години и е нормално след толкова години работа на хартиен носител хората и самите изпълнители на медицинска помощ, общопрактикуващите лекари, още да не са достатъчно информирани. Наша задача е постепенно този механизъм на действие да добива популярност. 

Как изглежда електронната рецепта и през какви етапи преминава пациентът

"Пациентът трябва да отиде на преглед при общопрактикуващия лекар, защото електронната рецепта няма за цел да елиминира прегледите при лекар – тя се издава след преглед, в общия случай. Допуснати са известни изключения (при коронавирус и др. специфични). Общопрактикуващите лекари трябва да имат въведена възможност за назначаване на лечение чрез техните информационни системи, издаденото предписание за лечение се въвежда електронно и когато пациентът отиде в аптека, той може или чрез специфичен номер, посочен от общопрактикуващи лекар, или чрез своето ЕГН или лична карта да се идентифицира. Аптеката влиза в своята информационна система, проверява дали е издадена такава рецепта на ваше име и съответно изпълнява предписанието. Пациентът не носи хартиен носител." 

Статистика

"Към вчерашна дата електронните направления достигат 34 хиляди, а лекарите, които са издали електронни направления за преглед в лаборатория или диагностика, са близо 2300. Рецептите са 1886. Близо 260 лекари са използвали и приложили тази възможност."

Защита на данните в електронното медицинско досие

"Тази защита се осъществява чрез квалифициран електронен подпис. На този етап е преценено и консултирано с компетентните институции и органи, че без електронен подпис няма как да се гарантира сигурността на данните и използването на информацията. Предвидена е възможност ние, като пациенти, при спазване на определен ред да делегираме възможност на нашите общопрактикуващи доверени лекари също да достъпват в нашето досие по определен ред и условия. В бъдеще може да се мисли за единен идентификатор към базите на всеки един от нас. Дотогава най-сигурният начин е електронна идентификация. За лицата, които нямат такава, сме предвидили и други възможности."

Прозрачност

"На първо място, отразяване на всички медицински дейности и манипулации в реално време. На второ място, ще улесни работата на изпълнителите на медицинска помощ – съхранение на хартиената информация. На трето място, възможност всеки един от нас ще може да проследи своя здравен статус, да разполага във времето с всички извършени дейности и процедури – за вземане на важни решения, свързани с нашето здраве."

Интервюто със зам.-министъра на здравеопазването Жени Начева и анкетата на Валери Леков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40