Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Максим Бенвенисти: „Никога вече“ и защо не бива да спираме да говорим за Холокоста

Д-р Максим Бенвенисти
Снимка: Василена Мирчева

На 27 януари светът за 16 път отбеляза Международния ден на паметта на жертвите на Холокоста.

Избран е защото на този ден през 1945 г. Червената армия влиза в концентрационния лагер "Аушвиц", където хиляди евреи са намерили смъртта си.

Наистина гоненията срещу тях достигат върха си през годините на Втората световна война, но началото им се крие назад във вековете – от годините на Вавилонското робство, минава през Средновековието, през Кристалната нощ, през концлагерите, а отеква и днес под формата на атентати.

Човечеството, стресирано от пандемията, сякаш забравя за важните неща в живота – уроците на историята. А един от тях е, че, който забравя грешките и не се учи от нея, е осъден да повтори тези грешки. Тях с всичките им ужаси – трябва да помним! И да не спираме да повтаряме и да работим това срамно деяние да не се повтаря „Никога вече!“.

С тези думи завършва всеки разговор за геноцид, за масово изтребление, за Холокост. Но този път с тях и започва разговорът в „Познати и непознати“ с д-р Максим Бенвенисти – директор на Института за съхранение на паметта за Холокоста към ОЕБ "Шалом". “Не само да говорим! Трябва да не спираме и да помним, да говорим колкото може по-високо и да действаме срещу всички, които се опитват да отрекат както Холокоста, така и всички практики на геноцида“ – каза той.

Чуйте останалото в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51