Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца без гражданство

Адв. Деница Любенова
Снимка: БГНЕС

Деца без гражданство и правила, които не се отнасят за тях. Историите на две бебета с по две майки, останали без ЕГН на територията на няколко държави, разказват Вики и Лорън, и на две бебета, които са деца само на майки, представителки на ЛГБТ.

Казусът коментира в “Нашият ден“ адв. Деница Любенова от младежката ЛГБТ (лесбийки, гейове, бисексуални и транссексуални) организация "Действие".

Типична ли е историята

“Бих казала, че е типична, не само за България, но и за доста страни от Централна и Източна Европа. Страни като Полша, Румъния, Словакия, където ЛГБТ хората и тяхното създаване на семейства и изграждането на семейни структури е заплашено от липсата на регулация в тези държави. В този смисъл България не прави изключение“, казва адв. Любенова и пояснява:

“В България в момента сигурно се отглеждат над 100 деца в еднополови семейства, които нямат никаква защита и нямат никакъв установен произход на двамата човека, които полагат грижи за това дете. Така че, това е доста често срещано явление.“

Казусът

“Българка и гражданка на Великобритания, която обаче е родена в Гибралтар (поради специалния статут на Гибралтар, като задгранична територия на Великобритания), след това детето, което се е родило, не е родено в рамките на Великобритания, което е изискването на техния закон за гражданство, и то не може да получи великобританско гражданство. В същото време, понеже нито една от двете не е испански гражданин, детето не може да получи и испанско гражданство. И поради тази причина миналата година, в началото на 2020-а подадохме заявление, заедно с българската майка, в Столична Община с искане да бъде издаден български акт за раждане на детето“, разказа адв. Любенова и допълва:

“Столична община пък ни поиска доказателство за биологичния произход на детето, затова, че детето биологично е родено от българката. Всъщност ние не знаем какъв е този документ, който искат от нас, защото такъв документ не съществува. Второ, това е лична информация и тя не би трябвало да интересува Столична община. И на трето място, подобно отношение, по смисъла на Закона за защита от дискриминация, е пряка дискриминация спрямо хомосексуалните двойки в България, тъй като, когато хетеросексуална двойка се завръща в България с акт за раждане, никой не им изисква подобен документ“, подчертава още адв. Любенова.

Още за казуса можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13