Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катя Костова, „Арт театър“ и празникът на българщината

Снимка: архив на Катя Костова

Дали наистина познаваме нашата култура? Какво правим, за да я опознаят и разберат по-добре децата на България? Представяме ли я достойно по света, за да събудим интереса на чужденците и те да искат да се докоснат до нея? Загнездени в съзнанието на Катя Костова, тези въпроси провокират желание у нея да популяризира българската култура зад граница.

Катя КостоваГодината е 2016-а, Светослав Светославов-Славето представя изложба в Българския културен институт в Берлин. Там, между картините и общуването с българското изкуство, Катя осъзнава, че българите в чужбина не са по-различни от нея, че и те припознават принадлежността си към България най-силно чрез музиката, книгите, филмите, театъра и българските творци. И си задават същите въпроси.

Там и точно заради това се ражда идеята ѝ да създаде „мрежата от хора, които изповядват еднакви ценности, поддържат атмосфера на доверие и любопитство към случващото се в българската култура днес“. От пет години насам тази мрежа носи името „Арт театър“. Чрез нея редица представления в Берлин, Мюнхен и Хамбург пълнят зали и карат публиката да жадува за случващото се на сцената.

„Това, което правим, е един празник на българщината. Лично аз така го възприемам и ми харесва да бъде така“, сподели в ефира на „Време и половина“ Катя Костова.

Хобито си, както тя нарича магията „Арт театър“, Катя финансира изцяло със собствени средства, с любов и подкрепата на семейството. Не окачва помощ от институциите, макар и да получава подкрепата и вниманието им – през 2018 година тя беше наградена с грамота от Министерството на културата за принос в популяризирането на българската култура.

Катя прави всичко заради емоциите, с които я дарява изкуството и най-вече театърът, и заради публиката. А най-голяма емоция в последно време ѝ носи нейното бижу – форматът „Известни актьори четат съвременни български автори“. Той печели все повече популярност. Според Катя, защото потребността от българска литература, която сънародниците ни в чужбина изпитват, става все по-голяма.

Мария Лалева, Татяна Лолова, Катя Костова и Елица Пенова
„И трите проекта на „Арт театър“ – и „Арт театър“, и „Арт кино“ и „Известни актьори четат съвременни български автори“ – всъщност са проекти, които са насочени наистина към смисъла, към това хората да разбират посланията на културните дейци в България и да могат да съпреживеят това, което съпреживяват българите, когато влязат в театралната зала или когато се докоснат до едно литературно четене“, допълни още Катя.

Тя смята, че тези срещите с българската култура, които „Арт театър“ организира, са срещите с България, от които българите в чужбина имат най-голяма нужда.

За тази нужда, за добрите практики на популяризиране на културата ни зад граница и за силната емоционална връзка на българите с нея Катя Костова разказва в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истина или лъжа

"Фалшификациите съпътстват цялата история на човечеството, мотивите са много и различни и няма нищо ново под слънцето" – казва Иглика Мишкова, куратор от българска страна на изложбата "Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите", която може да се разгледа в Етнографския музей в София. Тя е дело на Дома на европейската история, музеят..

публикувано на 17.07.24 в 14:25

Днес е Световният ден на емотиконите и емоджитата

Днес (17 юли) е Световният ден на емотиконите и емоджитата – средства, с които допълваме писменото си общуване в интернет, за да компенсираме поне частично дефицита в комуникацията, породен от липсата на гласа и физическия ни образ. Човек би сметнал, че емоджи, както и емотикон, е дума, свързана с емоции, но всъщност не е така – японска е и..

публикувано на 17.07.24 в 12:46
Марин Георгиев

"Заговорът на мъртвите" – нова мемоарна книга на Марин Георгиев

"От 80-те години на миналия век, когато започнах мемоарите си, до днес са изтекли четири десетилетия, в които се опитвам да побера шест. С всяко от тях растеше и възможността което е било , да бъде казано както е било  – нещо, от което се боим. Позволих си да го направя както предците ни, които наистина са били свободни хора и в свободно, и в..

публикувано на 17.07.24 в 12:10

Деветте слона, които превръщат София в артистична сцена

В разгара на лятната програма за изкуство в града "Девет слона", която продължава до 21 юли в София, в "Нашият ден" разговаряме с нейния куратор Виктория Драганова от пространството Swimming Pool. Английският израз "слонът в стаята" се отнася до онези очевидни неща, за които не говорим – такова е може би изкуството в градска среда. Ето как..

публикувано на 17.07.24 в 11:30

Национална награда "Георги Джагаров" за Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели връчи националната литературна награда за патриотична поезия "Георги Джагаров" за 2024 г. на Боян Ангелов. Дни преди рождения ден на поета Георги Джагаров – 14 юли, в писателския клуб "Парнас" се проведе официална церемония за 21-ви път. Началото на тази традиция бе поставено през 2004 г., когато за първи носител  на..

публикувано на 17.07.24 в 11:15