Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Проф. Вася Банкова – българският принос в изследването на прополиса

Проф. Вася Банкова
Снимка: личен архив

Проф. Вася Банкова е един от стоте най-влиятелни учени в света в областта на медицинска и биомолекулярна химия според класацията на Стандфорския университет. Тя е една от основателките на школата за изследване на прополиса.

Проф. Банкова е Главен герой в “Нашият ден“.

“Щастлива съм с хората, с който работя. В момента от моите ученици имам един професор – Милена Попова, един доцент – Боряна Трушева, които защитиха дисертациите си в Института за изследвания върху прополиса. За съжаление младите хора трудно се задържат. Няколко души вече преминаха, поработиха и напуснаха, защото не им е лесно с минималните заплати, които получават при нас, но се надявам, че сега ще успеем да задържим и млади хора.“

Прополисът – полза и употреба

“Освен за лечение на гърло и настинки, прополисът е един много добър имуностимулатор. 30 капки на ден от тинктурите, които могат да се намерят в аптеките, са една добра подкрепа за имунитета. Също така за всякакви дребни ранички, изгаряния, много бързо заздравяват и не се получават инфекции. Освен че предотвратява инфекции, стимулира възстановяването на тъканта. Това, което ние сме направили, като комерсиализация на научен продукт, е един воден разтвор на прополис. Обикновено се правят тинктури, но има случаи, в които не е подходящо да се използва алкохол, както при малки деца, бременни, или да си го сложите в носа или пък в очите. Затова е важно да се направи достъпен във воден разтвор.“

“Работим непрекъснато и не само върху прополис. Изследваме и медицински растения, лечебни растения. Прополисът пристига при нас от целия свят, към нас се обръщат хора, които биха искали да изследваме техния прополис. Напоследък сме се обърнали към прополис от т.нар. безжилни пчели. Това са много интересни пчели, те живеят в тропиците. Наистина нямат жило. Те са много разпространени, но само в тропиците. Те също дават и мед, и прополис, макар и по-различни. И хората по местата, където се въдят тези пчели, ги отглеждат, както ние си отглеждаме нашите, както по цял свят се отглеждат медоносните пчели. Понеже тези пчели живеят в най-бедните райони на света и хората, които ги отглеждат, биха могли да припечелят нещо допълнително, ако оползотворяват техния прополис и мед, се насочихме към изследване на продуктите от безжилните пчели. С това се занимаваме в момента.“

Проблемът са хората

“Важните стъпки най-напред са – да бъдат задържани хората. Защото нищо не става без хора. В момента при нас, в нашия институт, е в ход един проект по програма “Наука и образование за интелигентен растеж“. Имаме център за компетентност, който е свързан с възстановяване на биоресурсите на лечебните растения и отпадъците от тяхната преработка. Благодарение на този проект в Института, заедно с още няколко научни организации, се сдобиваме с много съвременна, модерна апаратура и сме много добре оборудвани – проблемът са хората. Докато не стане ясно, че трябва да има институционална поддръжка на науката, за да се задържат тези хора. Не може да им кажем – започваш с 600 лв. заплата, като има проект, ще бъдат 1200, но днес ще има проект, утре няма да има. Ще има една година, в която ще пишем проекта, пък после какво ще стане – не се знае.“

Повече можете за чуете от звуковия файл.

Вася Стефанова Банкова е родена през 1954 г. в София. През 1977 година завършва висшето си образование в Химикотехнологичния и металургичен университет в София като инженер-химик по специалността „Органичен синтез“. Нейната кариера в професията е свързана с Института по органична химия с Център по фитохимия (ИОХЦФ) при БАН. Дисертационните ѝ трудове са по научната специалност „Химия на природните и физиологично активни вещества“ (шифър 01.05.10), съответно ОНС „доктор“ под ръководството на проф. Симеон Попов (1990 г.) и научната степен „доктор на химическите науки“ (2001 г.). Ръководител е на група в лаборатория „Химия на природните вещества“ в ИОХЦФ-БАН. Била е специализация в Лабораторията по природни продукти Бохум (Германия) с ръководител проф. Петер Велцел. Работила е като гост-изследовател в Университета на Саар, Саарбрюкен, в Университета Бандейранте, Сао Пауло и в Института за молекули от биологичен интерес, Неапол. През 2004 г. тя става професор в Института по органична химия с Център по фитохимия. Научните й интереси са насочени към търсене на нови биологично активни съединения от неизследвани биологични обекти (ендемични растения, гъби, пчелни продукти); разработване на съвременни надеждни методи за качествен и количествен анализ на активните компоненти в сложни екстракти от природни продукти. Общият й брой публикации е над 220, тя има h-индекс 44, публикациите ѝ са цитирани над 11 000 пъти. Член е на Международната комисия по меда, на Асоциацията за медицински и ароматични растения на страните от Югоизточна Европа, и член-основател на Българското фитохимично сдружение. Тя е и хоноруван преподавател в Софийския университет и е в редакционните колегии на няколко международни списания по химия.

Проф. дн Вася Банкова е получила няколко награди и отличия за своята дейност: почетен член на японската Асоциация на изследователите на прополис, почетен член на Научния комитет на Гръцкия научен център по апитерапия, награда международното академично издателство „Елзевиер“ за отлични постижения в глобалните научни изследвания за 2018г.

През 2015 г. е избрана за член-кореспондент на Българската академия на науките.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10