Обикновено свързват гласа с говора, с изказването, с комуникацията. Форматът на аудиоинсталацията с множеството синхронни аудиоизточници предлага цялостно потапяне на тялото в пространството на звука между виртуалното и материалното.
Антони Райжеков е интердисциплинарен артист, който избира да работи с една особено въздействаща част от звуковия спектър – човешкия глас. Той е един от малкото автори във визуалните изкуства в България, които се фокусират върху работа със звук. Да, освен различните традиционни техники за създаване на изображения, звукът, съвсем сетивно и пространствено, е в състояние да извиква образи, сцени и пейзажи по начин, не по-малко въздействащ от визуалния образ.
В тази изложба обаче има сблъсък с гласа преди, помежду и отвъд езика, в дебрите на неизказаното, на премълчаното, на отказаното-да-бъде-изказано или на онова, което е невъзможно да бъде изказано. Звуковата инсталация „Премълчители“ създава един своеобразен „хор на премълчаното“, който обхваща важен период от близкото минало на България. 30 отворени консервени кутии съдържат високоговорители, които възпроизвеждат обработени интервюта на ключови фигури от политическия и обществения живот в България от 1989 г. до днес. Интервютата са дигитално обработени, като са премахнати думите, а са оставени само възклицания, въздишки, нечленоразделни звуци на неудобство или такива, подсказващи премълчаване. Всички консервени кутии звучат едновременно, спазвайки естественото време на своя разговор – със събеседника, помежду си и с публиката в изложбата.
По един директен начин авторът заявява: "Работата едновременно архивира и експонира „премълчаното“, поставяйки го като една от възможните причини за състоянието на държавата, както и като метафора за онаследеното мълчание, атрофиралите публични медии и трудността за случването на демократични процеси без преодоляване на това така специфично „национално премълчаване".
Изложбата на интердисциплинарния артист Антони Райжеков със звуковата инсталация "Премълчители" се открива от 5 март в галерията на Института за съвременно изкуство в София ( ИСИ). Куратори са Красимир Терзиев и Калин Серапионов. Изложбата е част от годишния цикъл изложби "Суперпозиции", реализирана с финансовото съдействие на Програмата за подкрепа на професионални организации в областта на изкуството на Национален фонд "Култура".
Снимки – Институт за съвременно изкуство в София ( ИСИ)
Антони Райжеков е интердисциплинарен артист (р. 1980, София), живеещ между Виена и София. Работи на границата между перформативните, звуковите и визуалните изкуства. Учи театрална режисура и актьорско майсторство в НАТФИЗ (2001-2008), джаз импровизация във Виена Консерваториум (2008-2013) и информационни технологии – в серия от професионални курсове към LearningTree, Лондон.
Негови творби са представени в множество международни изложби, фестивали и форуми, измежду които: European Forum Alpbach (2019), EXPERIMENTA Биенале (2018) - Гренобъл, KLANGMANIFESTE Festival (2018) – Виена, Akademie Schloss Solitude (2017) – Щутгарт, ACT Festival (2016) – Гванджу, Южна Корея, ARS Electronica Center, Intermedia Body (2016) – Линц, Künstlerhaus Mousonturm – NODE (2015) – Франкфурт, Градска галерия Залцбург (2013 и 2018) и др.
От 2011 г. Антони Райжеков е асоцииран преподавател по експериментални медии в катедра „Медия и дигитални технологии“ към Университета за приложни науки в Санкт Пьолтен (Австрия), а от 2016 г. е гост-преподавател по „Дигитални изкуства“ в Националната художествена академия – София, където в момента е докторант.
Збигнев Збиковски е полски белетрист, поет, журналист и преводач. Издал е 21 книги с проза, превежда от украински. "Транспрусия" е вторият му роман, номиниран през 2013 г. за Наградата за литература на Европейския съюз, а през 2023 г. авторът прави и сценична адаптация. "Транспрусия" разказва за различните съдби на хората в част от Западна..
Фестивалът за съвременна поезия "Отблизо" се проведе за втори път във Велико Търново. Три дни – 6, 7 и 8 юни 2025 г. – в наситена със събития приповдигната атмосфера, над 20 поети, сред които съвсем млади, а и вече утвърдени имена, дискутираха за тенденциите в писането и мястото на поезията днес, за местата за публикуването ѝ в медиите, за..
Елица Димитрова, Маргарита Лозанова и Ралица Тончева – част от редакционните екипи на "Литературен вестник на младите" – представят в "Нашият ден" излезлите първи броеве на вестника. Маргарита е завършила скоро Националната природоматематическа гимназия (НПМГ). Ралица и Елица също учат там в 11 и в 10 клас. И трите събеседнички..
Днес от 18:00 часа в Регионална библиотека "Любен Каравелов" в Русе ще се състои премиерата на дебютната стихосбирка на младата авторка Мария-Магдалена Петкова – "Тихото момиче с шумно сърце". Само на 18 години, тя вече прави своите първи крачки на литературната сцена с вълнуваща и искрена поезия. По повод събитието, авторката гостува в ефира на..
В "Нашият ден" журналистът и писател Георги Милков представя своята нова книга "Носорог в банята и още нови истории от ръчния багаж". Носорогът в банята се оказва истински, но би могъл да бъде и метафора, заявява Милков. "Дори в доста напечени ситуация – например войната през 2001 година в Афганистан – предпочитам да се хвана за нещо..
Да оценяваш работата на колеги, при условие че изкуството винаги се оценява субективно, е отговорност, смята актрисата Ели Скорчева, която беше председател..
Галеристката и куратор Веселина Сариева, създател на Пловдивската галерия Sarieva и на частната колекция със съвременно българско изкуство с DOT..
Неотдавна в Софийския университет Турската агенция за насърчаване и развитие на туризма организира изложба и конференция на тема Таш Тепелер. В превод това..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg