Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Кравата ЕвроПенка“

Кое може да накара един съвременен художник да направи "книга като на кино" и да я нарече „Кравата ЕвроПенка“? Това е книга с мултимедийно съдържание, с музика, която може да се свали и която разказва една истинска история чрез картини. 

Савина Топурска е българка, която живее и работи във Франция – художник и фотограф. Тя е автор на самостоятелни и колективни изложби в България, Франция, Белгия и Южна Корея. Творчеството ѝ се характеризира с мултидисциплинарност – рисунка, фотография, артвидео инсталации, чрез които тя разгръща политико-социални теми от съвременния живот. 

"Привлече ме медийната известност, която придоби тази българска крава, в момента, когато цяла Европа беше в едно особено мигрантско движение. – разказва авторката. – Хиляди хора оставаха без дом, пресичаха граници, а ние се заинтересувахме от една обикновена българска крава, до такава степен, че нейната история стигна чак до Европейския парламент, заинтересуваха се известни личности, обиколи целия свят, благодарение на медиите. Реших, че това е интересно да бъде разказано по един по-универсален начин и затова си позволих да променя малки детайли от реалната история, за да може историята да бъде актуална и след време."

Чуйте разговора със Савина Топурска в звуковия файл.

Историята на „Кравата ЕвроПенка” разказва авантюрите на Penka the Cow. Разказ по истински случай за една българска крава, която предизвика много размисли, реакции и събития в родната си страна и в чужбина. Името ѝ се изговаря от нейното село, та чак до Европейския парламент.

Чрез заимстване на множество кинематографски кодове, в серия от 50 рисунки е илюстрирана една история за чувства, медийна власт и административни правила. „Кравата ЕвроПенка” е труд с няколко нива на прочит – забавна история; мисъл за политическите промени в началото на ХХI век; новите технологии – медии и социални мрежи; рационалността на европейските институции и т.н. Образът на кравата Пенка е фин синтез между многобройните факти и постоянно възникващи въпроси за управлението на Европа.

Музикалната композиция, създадена от френския композитор на съвременна музика Андре Сер-Милан, е съставена от множество лайтмотиви, чрез които анекдотите стават универсални. Включени са вокални гласове, инструментална музика, елетроника и “атмосферни” записи. Цялостното произведение се превръща в “радиодрама”. Певческите гласовете се преплитат с разказа, създавайки усещане за загадъчност и драматичност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36