Експерименталното училище, създадено преди век от психолога Александър Нийл, е един от новаторските модели за реформиране на традиционното авторитарно образование от края на ХIХ и началото на ХХ век.
Моделът Съмърхил е вдъхновение за много следващи проекти, а идеите на Нийл и реализацията им са ценен опит в търсенето на нови посоки за развитие на училището. Вярата в изначалната доброта на децата и в „лечебната“ сила на свободата, уважението към личността и правото на избор, изграждането на уверени и спокойни хора вместо натрапването на знания и болни амбиции са основните принципи на модела. Той, разбира се, има и доста спорни моменти и в никакъв случай не е универсален. За някои деца се е оказал спасителен, за други – неподходящ или безрезултатен. Самият автор търпи промени в идеите си, които споделя в няколко книги.
Днес училището-интернат „Съмърхил“ в градчето Лайм Реджис, Югозападна Англия, продължава да възпитава чрез свобода и да образова деца от различни страни. Ръководи го дъщерята на Александър Нийл – Зои Рийхед. Елена Стойчева, преподавателка в сугестопедична школа, е сред малкото външни лица, допуснати да гостуват в училището. Чуйте личните ѝ впечатления, които тя сподели в рубриката „Всичко за образованието“.
Как историята да стане разбираема и интересна за децата, как да спечели вниманието и личния им ангажимент към изучаването ѝ – с тази амбиция екип от двама учители – Иван Николов и Милен Димитров – и 21 деца от Центъра за демократично учене подготвиха третия филм от поредицата „Първо българско царство“. Първите два бяха за хан Кубрат и хан Аспарух...
Латински, хетски, дакийски, харапски… Общото между тези езици със странни имена е, че са изчезнали много отдавна. В момента малко над 40% от езиците в света са застрашени от изчезване, а според различни прогнози до 2050 или 2100 г. това ще е станало факт. Макар и това да ни се струва като нещо твърде далечно, проблемът става все по-осезаем и дори ЮНЕСКО..
Преди пандемията близо 40 хиляди българи годишно избираха да карат ски в Тиролските Алпи. Те вече знаят, че австрийските зимни адреси далеч не се изчерпват с познатите от световните състезания Китцбюел и Инсбрук, но китните селца, сгушени в пазвата на планината са толкова много, че винаги човек може да научи за още едно място, където цените се..
Когато става дума за толкова изменчив и изплъзващ се образ като шута, подценяването и надценяването му са еднакво възможни. Търсенето на истинни свидетелства за съществуването и действителната функция на придворния шут се оказва начинание, достойно за пространно изследване. Убедителните разкази за прочути шутове, които грабват въображението ни,..
Точно преди 200 г. през 1821 лето, на 14 априлий, в Котел се ражда мъжката рожба Сава, по баща Стойков, по прадядо Попович. Това е историческа дата, защото е рожден ден на бъдещия Знаменосец на свободата. Преди това буйното българче – вече оформило се като безкомпромисен бунтар, подгонен от турските власти, променя името си на Георги Македон, а..
Той беше истинска легенда още приживе. Роден на 23 юни 1943 г. в Синсинати, в семейството на баща – цигулар, майка – актриса и дядо – кантор в синагогата,..
На 18 април от 12 часа се прощаваме с проф. Мирослава Кортенска в църквата "Св. Параскева" на ул."Раковски", София. Тя почина на 13 април след тежко..
„Дворците на народа“ е първата документална поредица с премиера в стрийминг платформата за българско кино Gledam.bg . Излъчването ѝ вече започна и набира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg