Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нотариус Камен Каменов отговаря на правни въпроси от слушатели

Прехвърляне на дружествения дял от един съдружник на друг

Снимка: Кирчо Стоичков

Един от основните консултанти на предаването “Законът и Темида“ нотариус Камен Каменов отговаря на въпроси на слушатели на БНР и читатели на интернет изданието.

“Може ли да се продаде жилище, което е дарение и как става това?“ – въпрос на Ставри Ставрев от Пловдив.

“Дарението е една от формите на придобиване на имота, това е безвъзмездната форма. Ако разширим въпроса, ако няма разваляне на договора за дарение по съдебен път, изрично упоменатите в Закона за задълженията и договорите, хипотези за разваляне на отношенията между дарителя и дарения, то нотариалният акт съществува. Той е, въпросният човек, е собственик на имота, и спокойно може да се разпореди с него, както прецени. Ако не е развален нотариалният акт, той може да се разпореди с него. Особеността тук е, ако има запазено право на ползване от дарителя, тогава то трябва да се вземе предвид при последващата сделка.“

Знам, че дружественият дял може да се прехвърли и наследява – как може да се осъществи прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник на друг“ – пита г-жа Ружа Велкова от София.

“Свободно се прехвърля между съдружници дружествен дял, без да се свиква решение в протокола на Общото събрание. За разлика от прехвърлянето на дял на трето лице, когато се иска решение с протокол на съдружниците и с изменението от преди няколко години на 137чл., протоколът трябва да бъде с нотариална заверка на подписа и съдържанието, освен ако в устава на дружеството не е предвидена обикновена писмена форма.“

При смяна на управител на фирма трябва ли нотариална заверка на протокола на дружеството?“ – въпрос на Катерина Спасова от Вълчедръм.

“Стига да не е упоменато изрично, че смяната на управителя ще бъде с обикновената писмена форма, би трябвало да бъде с решение на Общото събрание, което да бъде с едновременно нотариално удостоверяване на подписа и на съдържанието“.

Отговорът на нотариус Каменов на въпросите: какви документи са необходими при продажба на имот, как да се снабдите с удостоверение за тежести с десетгодишен срок, имат ли срок пълномощните и случаи, в които може да се прекрати брачен договор и други, можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18