Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Приложение за опазването на околната среда от отпадъци отличено в хакатон

Снимка: Владимир Недев

19-годишният Ивайло Илиев е студент по компютърни науки в Манчестър, Великобритания, и е завършил Софийската математическа гимназия.

Той неотдавна беше сред победителите в глобалната иновационна програма Panda labs на WWF – България. Програмата включваше един хакатон, в който идеите на Ивайло и неговите съмишленици бяха отличени.

Ивайло Илиев е главен герой в “Нашият ден“

“Нашата идея за опазването на околната среда от отпадъци е приложение, което да информира хората за това какъв тип боклук държат, по какъв начин да го изхвърлят. Осъзнахме, че има един малко по-голям проблем. Оказа се, че хората много се дразнят, когато си направят усилието да проверят какъв тип им е боклука, да намерят контейнер, в който се изхвърля. Или пък, когато намерят правилната кофа, тя да е пълна, да я няма или да е повредена. Отделно от това понякога отнема много време и хората малко се демотивираха да търсят къде точно има подходящ контейнер“ – разказва той и уточнява –

Затова развихме идеята си в това потребителите да могат по-лесно да получават информация, първо, това което държат в ръцете си какъв тип боклук е, и после, лесно да разберат коя е конкретната правилна кофа, в която да го изхвърлят, и отделно от това чрез GPS да ги навигираме до най-близката такава.“

“Нашият отбор, ние сме приятели, случайно ни попадна идеята и решихме да се включим. Като цяло всички сме студенти първа или втора година. Всички учим в чужбина. Това сме аз – Ния, която учи финанси, Ерин, който учи бизнес и мениджмънт, и Иван, който учи природни науки.“


Страстта към предприемачеството

“За развитието си съм много благодарен на моите родители, които още от малък ме записваха на абсолютно всякакви неща. Това донякъде е оставило един навик в мен, впускам се във всяко нещо, което искам да пробвам. Разучавам всяка инициатива, която ми е интересна, и се свързвам с хората, които я правят. Отидох в Манчестър за два месеца, и когато обявиха втория национален локдаун, в началото на ноември, реших, че ще ми е по-добре в България.“

“Всичко започна с първата ми програма с “Тийноватор“, в която се включих просто защото направиха презентация в училище и група приятели се включихме. Най-големият ми бонус бяха контактите, запознах се с много хора, които след програмата ме насочиха как да продължа да се развивам в това, което ми е интересно. Така се занимавам с много програми и инициативи.“

“Тийноватор“ е програма за групово менторство. На практика взимат ученици от много градове в страната, формират екипи от тях и им дават ментори, които да им помогнат да изградят свой бизнес. Там организирахме онлайн платформа за рождени дни. Работихме за нея през цялата учебна година, продължихме и след състезанието да се занимаваме с нея. На практика свързваме родителите с детските парти центрове.“

Компютърни науки в чужбина

“Брат ми, който е 4 години по-голям от мен, влезе преди мен в Математическата гимназия и преди мен започна да учи компютърни науки. В един момент трябваше да се попитам – всъщност това е път, който е готин, който има добра реализация, но за мен ли е точно?! Посъветвах се с много хора и се оказа, че тези технически умения, които получавам чрез обучението си, ще ми бъдат полезни не само ако реша да се развивам като програмист, но и ако избера занимания с бизнес, това са ключови умения.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12