Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Приложение за опазването на околната среда от отпадъци отличено в хакатон

Снимка: Владимир Недев

19-годишният Ивайло Илиев е студент по компютърни науки в Манчестър, Великобритания, и е завършил Софийската математическа гимназия.

Той неотдавна беше сред победителите в глобалната иновационна програма Panda labs на WWF – България. Програмата включваше един хакатон, в който идеите на Ивайло и неговите съмишленици бяха отличени.

Ивайло Илиев е главен герой в “Нашият ден“

“Нашата идея за опазването на околната среда от отпадъци е приложение, което да информира хората за това какъв тип боклук държат, по какъв начин да го изхвърлят. Осъзнахме, че има един малко по-голям проблем. Оказа се, че хората много се дразнят, когато си направят усилието да проверят какъв тип им е боклука, да намерят контейнер, в който се изхвърля. Или пък, когато намерят правилната кофа, тя да е пълна, да я няма или да е повредена. Отделно от това понякога отнема много време и хората малко се демотивираха да търсят къде точно има подходящ контейнер“ – разказва той и уточнява –

Затова развихме идеята си в това потребителите да могат по-лесно да получават информация, първо, това което държат в ръцете си какъв тип боклук е, и после, лесно да разберат коя е конкретната правилна кофа, в която да го изхвърлят, и отделно от това чрез GPS да ги навигираме до най-близката такава.“

“Нашият отбор, ние сме приятели, случайно ни попадна идеята и решихме да се включим. Като цяло всички сме студенти първа или втора година. Всички учим в чужбина. Това сме аз – Ния, която учи финанси, Ерин, който учи бизнес и мениджмънт, и Иван, който учи природни науки.“


Страстта към предприемачеството

“За развитието си съм много благодарен на моите родители, които още от малък ме записваха на абсолютно всякакви неща. Това донякъде е оставило един навик в мен, впускам се във всяко нещо, което искам да пробвам. Разучавам всяка инициатива, която ми е интересна, и се свързвам с хората, които я правят. Отидох в Манчестър за два месеца, и когато обявиха втория национален локдаун, в началото на ноември, реших, че ще ми е по-добре в България.“

“Всичко започна с първата ми програма с “Тийноватор“, в която се включих просто защото направиха презентация в училище и група приятели се включихме. Най-големият ми бонус бяха контактите, запознах се с много хора, които след програмата ме насочиха как да продължа да се развивам в това, което ми е интересно. Така се занимавам с много програми и инициативи.“

“Тийноватор“ е програма за групово менторство. На практика взимат ученици от много градове в страната, формират екипи от тях и им дават ментори, които да им помогнат да изградят свой бизнес. Там организирахме онлайн платформа за рождени дни. Работихме за нея през цялата учебна година, продължихме и след състезанието да се занимаваме с нея. На практика свързваме родителите с детските парти центрове.“

Компютърни науки в чужбина

“Брат ми, който е 4 години по-голям от мен, влезе преди мен в Математическата гимназия и преди мен започна да учи компютърни науки. В един момент трябваше да се попитам – всъщност това е път, който е готин, който има добра реализация, но за мен ли е точно?! Посъветвах се с много хора и се оказа, че тези технически умения, които получавам чрез обучението си, ще ми бъдат полезни не само ако реша да се развивам като програмист, но и ако избера занимания с бизнес, това са ключови умения.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40