Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излезе първата книга от български автори за невролингвистично програмиране

„Изящна Комуникация с другите и себе си – НЛП и Кибернетиката“ от Радосвета и Иван Гюлеви. Авторите са баща и дъщеря.

Той – корабен навигатор. Кореняк бургазлия. Практикуващ НЛП и изучавал повече от 20 години модела на руската школа. 

Тя – треньор по невролингвистично програмиране. Филолог, Ваудорф и Монтесори учител. Психотерапевт. Автор на стихове, разкази и сценарии. Доброволец в Emprove и Анимус.

Книгата им е отличена на конкурса „Новатори в Образованието“ и в конкурса на Фондация „Буквите“.

„Хей, Капитане…!
Има стара морска поговорка:

Нито хубавото, нито лошото време се задържат

А аз и ти, читателю, сме капитани на собствен кораб. И като капитани решаваме дали ще хванем здраво щурвала, за да зададем посока, дали някой от екипажа ще управлява вместо нас, или пък корабът ни ще се носи безпътно от водата. По пътя ни може би ще има айсберги, подводни рифове и скрити течения, пирати, чудовища и бедстващи кораби, търсещи помощ.

Ще дебне нейде Бермудски триъгълник. Ще се борим заедно с екипажа, ще засичаме опасността с радара, ще кодираме и декодираме морзови послания на приятели и врагове, ще се ориентираме по фарове, компас и звездни карти, за да пуснем комфортно котва на желания спасителен бряг.

Ще откриваме нови земи, съкровища, приятели. Понякога ще ни застига благосклонен вятър. Понякога крушения ще ни потапят, за да се спасим – чрез лодка, с хвърлен пояс или упорито плуване. Ще ставаме отшелници на острови, оставащи следи във пясъка.

Ще правим примитивни салове. Ще пеем, пием и празнуваме. Ще търсим помощ. Ще ни застигат чудеса. Ще се разбиват на пяна мечти и надежди. Ще танцуваме волно с делфините. Ще плуваме срещу течението. Ще попълваме бордния дневник с нови подвизи за широки души.

Ще веем гордо флаг. Ще плаваме! Заедно! Смело! Напред! Пълен напред, Капитане! Курсът? Курсът знаеш само ТИ! Нали?“


ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56