Всяка година в Академията на Майските музикални тържества във Флоренция се обучават млади оперни певци. Те кандидатстват за определен брой места и идват от цял свят.
Своя пореден майсторски клас в тази академия през месец февруари проведе сопраното Татяна Шиварова. Татяна завършва консерваторията в София. Тя живее в Милано и вече преподава на различни места в страната. Тежката пандемична обстановка в Италия се отразява и върху нейната работа. Щастлива да се срещне отново с учениците Татяна разказва: „Селекцията е много строга. Първо изпращат видеозаписи. След това ги канят за прослушване на живо. От всички избират десет певци, които получават стипендия“.
Освен това тези от тях, които не си намерят веднага работа имат възможност да продължат в следващ курс за усъвършенстване. За да преподава в тези майсторски класове Татяна Шиварова също е преминала през изпит. Предоставя се възможност за работа с певците и ако те са доволни, преподавателят е канен и за други курсове.
За жалост до сега в Академията не са се обучавали българи. Татяна съдейства да разговаряме с Джани Тангучи, артистичен координатор на Академията. Той каза, че в момента там има испанка, руснак, италианци, южно кореец, китаец и персиец. Много интересна е програмата. Освен пеене, актьорско майсторство, работа с пианист, танци певците задължително учат италиански и английски. Имат часове с търговец и финансист, за да се справят с договорите и с новите финансови изисквания. Имат и часове по метода „Александър“. Музиколог ги запознава с различните стилове.
В края на всеки сезон правят голям концерт, в който участват всички. За Коледа също има концерт. В спектаклите в оперния театър участват в малки роли, като това им се заплаща. Така освен помощ за тях и за театъра е и натрупан безценен сценичен опит. Организират се и концерти в съседните градове. За тях също получават хонорар.
Обикновено изпитите са през юни, а годината започва през ноември. Може би сега няма да обявят нов конкурс, тъй като пандемията е попречила на пълноценната работа със студентите. Но тъй като няма мецосопран в курса, вероятно ще обявят конкурс за прием само на два мецосопрана.
Самият Джани Тангучи има богата артистична биография. Това е един от ярките мениджъри. Сред постовете, които е заемал е артистичен директор на театър „Комунале“ в Болоня, на театър „Ла Фениче“ – Венеция, на Миланската скала, на Римската опера, на международния фестивал в Бергамо, както и консултант в различни други театри и организации в Италия. Председателствал е и е бил член на международни конкурси.
В звуковия файл чуйте разговора с Татяна Шиварова и Джани Тангучи.
Фолклора – отдавна забравен мит или важен елемент в съвремието ни. Колко младите се интересуват от традицията миналото и родът и до колко това движи бъдещето. Това обсъждаме в разговора ни с народния певец и хореограф Ивайло Маджаров. Преподаването на малки и големи в основаната от него школа за фолклорни вдъхновения "Олга Борисова" описва като своя..
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ. Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg