Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минчо Тодоров

Сърцевината на дървото и сърцевината на изкуството

Минчо Тодоров е млад дърворезбар и художник, за когото дървото носи топлината и уюта, нужни на човешкото същество. То носи със себе си и ценни уроци, които всеки творец научава при досега си с Природата – най-естествения вдъхновител. Минчо разказва за пътя си на творец, за срещите си с различните материали, с които е работил. Най-ценното за него е да дадеш умение и знание в ръцете на хората и особено на децата.

Това, което той взема, го взема от Природата и винаги подхожда към изделията – били те функционални предмети за бита или пък дървени пластики, които да красят стените на един дом – с усещането, че прави нещо специално и то задължително трябва да е изработено на ръка и с грижа. 

За Минчо е важно творецът да се отличи и това е една от причините да прави просфорни печати за хляб – традиция, която в България не е много разпространена и малко хора знаят, че тези печати, освен красиви, са имали и сакрална и социална функция в миналото.

Освен художник, скулптор и дърворезбар, той е и преподавател. Неговите ученици рисуват с плам, и с любопитство слушат лекциите по история на изкуството и по естествена история, за да се научат на света около себе си, докато го изобразяват. Предстои и изложба с техни творби, която пандемията само е отложила.

В ателието му близо до София е уютно, мирише на дърво и навсякъде си личат погледът и ръцете на истински творец, с дух и отношение към материала. Минчо прави триизмерни скици на пластиките, които изработва, а на тезгяха му човек може да се научи как да насочи усилията на ръцете си към сърцевината на дървото, за да вземе най-доброто от него – топлината, шарката и уюта на естествения материал.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.

Снимките са предоставени от Минчо Тодоров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Аптеките на миналото: Пътешествие из историята на Пловдив

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. В рубриката "Разговорът" ви предложихме да слушате отново разказа за старите аптеки на Пловдив, прозвучал в ефира на предаването миналия септември. Интересният материал с госпожа Татяна Йорданова от Архитектурно-исторически резерват..

публикувано на 19.08.24 в 13:29

Габрово отбелязва 147 години от Шипченската епопея с богата програма

В Габрово започват честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Събитията са под патронажа на президента на Република България и се организират от областната администрация – Габрово, със съдействието на Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" Програмата включва разнообразни събития,..

обновено на 19.08.24 в 13:03

Екстремни изживявания и добри дела. Поглед към живота на един оператор

Влади Веков е телевизионен и филмов оператор по професия, работещ в Българската национална телевизия, но любовта му към планината, спорта и хората разширява кръгозора му и го подтиква да се занимава с различни дейности, които му позволяват да изразява себе си. В ефира на предаването "Нашият ден" той споделя своята дълбока връзка с природата и как тя..

обновено на 19.08.24 в 11:43

Духовната храна и ние

В днешното евангелско четиво на пръв поглед основно място заема чудесното нахранване на няколко хиляди души с две риби и пет хляба. Нека се замислим кое е накарало хилядното множество да последва Спасителя в пустинята, изоставило ежедневните си тегоби. Силата на словото със своята истинност така захласва народа, че той забравя времето и телесните си..

публикувано на 18.08.24 в 09:10

45 години от откриването на Международната детска асамблея "Знаме на мира"

На 16 август 1979 г. в София е открита първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" с  девиз "Единство, творчество, красота" и основен принцип: "Всеки може да бъде творец в Асамблеята на мира". Асамблеята продължава до 25 август 1979 г . Организирана е по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова, а неин..

публикувано на 16.08.24 в 12:18