Минчо Тодоров е млад дърворезбар и художник, за когото дървото носи топлината и уюта, нужни на човешкото същество. То носи със себе си и ценни уроци, които всеки творец научава при досега си с Природата – най-естествения вдъхновител. Минчо разказва за пътя си на творец, за срещите си с различните материали, с които е работил. Най-ценното за него е да дадеш умение и знание в ръцете на хората и особено на децата.
Това, което той взема, го взема от Природата и винаги подхожда към изделията – били те функционални предмети за бита или пък дървени пластики, които да красят стените на един дом – с усещането, че прави нещо специално и то задължително трябва да е изработено на ръка и с грижа.
За Минчо е важно творецът да се отличи и това е една от причините да прави просфорни печати за хляб – традиция, която в България не е много разпространена и малко хора знаят, че тези печати, освен красиви, са имали и сакрална и социална функция в миналото.
Освен художник, скулптор и дърворезбар, той е и преподавател. Неговите ученици рисуват с плам, и с любопитство слушат лекциите по история на изкуството и по естествена история, за да се научат на света около себе си, докато го изобразяват. Предстои и изложба с техни творби, която пандемията само е отложила.
В ателието му близо до София е уютно, мирише на дърво и навсякъде си личат погледът и ръцете на истински творец, с дух и отношение към материала. Минчо прави триизмерни скици на пластиките, които изработва, а на тезгяха му човек може да се научи как да насочи усилията на ръцете си към сърцевината на дървото, за да вземе най-доброто от него – топлината, шарката и уюта на естествения материал.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
Снимките са предоставени от Минчо Тодоров
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg