Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как алгоритмите управляват живота ни

| обновено на 15.03.21 в 08:51

Как алгоритъмът избира какво да избираме? Как се използват личните ни данни в дигитална среда? Как алгоритмите променят живота ни? Как алгоритмите могат да ни помагат? Как алгоритмите ни пристрастяват? Какви са механизмите ни за превъзмогване на негативните ефекти от използването на социални мрежи и електронни устройства? Кои са потенциалните позитивни трансформации в живота ни, които чакаме от алгоритмите?

Дали алгоритъмът е съвременният “Deus ex Machina”, който идва в театъра на живота ни, за да ни спаси от трудната ситуация с липсата на общуване или пък идва за да ни управлява?

За всичко това ще намерите конкретни отговори в изданието на дискусионното предаване “Гласът на времето” по програма Христо Ботев посветено на думата “АЛГОРИТЪМ”.

Ангел Тодоров, проф. Десислава Бошнакова, Даниел Ненчев (от ляво надясно)

Водещият Даниел Ненчев беседва в студиото с проф. Десислава Бошнакова и с журналиста Ангел Петров. В предаването участват още психоложката Лия Панайотова, футуроложката д-р Мариана Тодорова и писателят Георги Тенев.

“Всички технологични гиганти, които са трансформирали ежедневието ни – се крепят на идеализма на основателите си, но сега ги виждаме по-скоро като част от сделката на Фауст с дявола – чудесата, които те ни носят, имат цена – нашето внимание, правото ни на личен живот, загубата на доброто ни възпитание. И сега треперим от страх пред тяхната мощ” – това пише Стивън Ливи в книгата “Facebook. Пълната история на Фейсбук, идеализъм или сделка с дявола”.

Това е отправната точка за тази интересна дискусия, която обсъжда още:

– образователните модели и идеите на сър Кен Робинсън;

– системата за социален кредит и контрол в съвременен Китай;

– възхода на пристрастяващите технологии и бизнеса, който ни държи в техен плен – по книгата “Неустоими” на Адам Алтър;

– пералнята на статистиката на Ханс Рослинг;

– тезите на философа Бернар Стиглер;

– идеи от романа “Механично пиано” на Кърт Вонегът;

– как да си направим теста на Тюринг в домашния условия и т.н.

Чуйте “Гласът на времето” по темата “Алгоритъм” в звуковия файл.

Предаването “Гласът на времето” можете да слушате на живо всяка неделя от 9.30 до 11.00 часа по програма “Христо Ботев” на БНР.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05