Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годишните награди на БХРА за 25-и път

Годишни награди на БХРА
Снимка: БХРА архив

Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) е първата професионална организация в туризма в България, която от 1996 г. връчва Годишни награди за най-добри постижения в областта на хотелиерството, мениджмънта, ресторантьорството, инвестициите и др. 

В деня на връчването на Годишните награди на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация за 25-и път – каква е равносметката за изминалата пандемична година и кои са отличените професионални постижения в областта на туризма?

Церемонията по връчване на престижните отличия ще се проведе на 18 март от 19 часа в София

Бранимир Миланов, зам.-председател на УС на БХРА, обяснява повече в "Нашият ден":

"Ние сме най-старата асоциация в сферата на гостоприемството. Създадена е през 1993 година – събрали са се 20-тина хотелиери, които са решили да бъдат заедно, за да могат да решават и проблеми, както и да помагат за развитието на самата индустрия. Към днешен ден тази асоциация е може би най-голямата в България и представлява дребния и средния бизнес, макар че имаме и членове по големи като величина и инвестиции. Това е една от най-големите работодателски организации в туризма. Над 3500 са – хотели, заведения, кафенета, имаме 38 регионални центъра, които покриват цяла България, вкл. и курортите. 

Алианс на туристическата индустрия в България

Важно е да се чува гласът на тази индустрия. Знаем и колко е важен туризмът за нашата държава. От тази гледна точка преди около месец ние направихме с други колеги едно обединение Алианс на туристическата индустрия в България. Сред учредителите са 13 организации от туристическия отрасъл – Обединение „Бъдеще за туризма“, БХРА, АБТТА, БАТА, Сдружение „Туризъм“, двете организации на екскурзоводите в България – АЕБ и СЕБ, Българска асоциация на експертите в туризма (БАЕТ), НАСТ, Асоциация на планинските водачи „Планини и хора“, Асоциацията на специализираните експерти в туристическата индустрия (АСЕТИ), БПС и ФТШИБ. Изключително важен орган, който ще дава верния път, по който биха се решавали най-важните на деня въпроси. Другите му цели са взаимопомощ, развитие на нови продукти, и на поизоставени

Наградите

"В 26 категории ние сме определили като най-добри онези, които имат постижения. Започваме със звездите на хотелите. Има и специфични награди – най-добра бутикова вила, най-добра верига ресторанти... Номинираме и сдружение с най-голям принос за изграждане на туристически имидж на България за 2021 г., най-добър хотелиер, ресторантьор и т.н."

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – БХРА

БХРА настоява сектор туризъм да има съществено място в Плана за възстановяване и устойчивост на Република България, като един от структуроопределящите за българската икономика отрасъл. Това е и един от приоритетите, за чието осъществяване е необходима политическа воля. Този приоритет, както и другите предложения на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), се обсъждат в поредица от срещи с представители на партиите, стремящи се да станат част от 45-ото Народно събрание.

Приходите от туризъм към БВП в България са 11,4%. Недопустимо е структуроопределящ отрасъл в българската икономика да не бъде подпомогнат с отделни мерки, кореспондиращи с отрасъла, а не само като косвени ползи от други програми, подчертават от БХРА. Те настояват за целеви бюджети в плана за кръгова и нисковъглеродна икономика. За постигане на целта се предлага да се осигури чист въздух в курортите чрез осигуряване на филтри и климатични системи за хотели и ресторанти, които пречистват фин прах, плесени, алергени, полени и микроби. Както и да се финансират обособени  къмпинг зони около водоемите с прилежащи ток, вода, осветление, видеонаблюдение, места за отпадъци, санитарни помещения. Необходими са и програми за енергийна ефективност за намаляване на въглеродния отпечатък на хотелите.

Сред приоритетите, които могат да залегнат в Националния план за възстановяване и развитие, са още развитие на алтернативен и атрактивен туристически транспорт – като модернизиране на теснолинейката Септември – Добринище например, осигуряване на нови автобуси на ток и електрически влакчета в курортите, изграждане на мрежа от зарядни станции за електромобили и малки туристически лифтове.

Сред дейностите, които могат да бъдат финансирани със средствата по плана е и ремонтът на основни публични туристически активи, обособяване на пешеходни зони, подобряване не парковата среда и определяне на площи за нови паркинги в курортите, обновяване на атракциони, възстановяване, консервиране и достъпност на археологични обекти във и около курортите.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35