Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алексей Жалов за пещерите и пещернячеството

Алексей Жалов
Снимка: личен архив Алексей Жалов

Над 50 вида пещерни минерали са открити в българските пещери, хиляди от тях крият уникални пещерни образувания. 124 са пещерите, карстови образувания и извори в списъка на националното ни геоложко наследство. Само девет обаче са благоустроени и посрещат хиляди туристи.

В Международната година на пещерите влизаме в тяхната магия. Какво има в пещерите на България и какви са те?

Темата коментира в “Нашият ден“ Алексей Жалов, председател на Балканския спелеоложки съюз.

“Пещерите в България са такива, каквито са и тези извън нея. В съзнанието на много хора те са мрачни и страшни. Любопитството, което е завело хората в пещерите, може да ги накара да открият какво ли не. Като започнем от това, че те са едни неръкотворни творения на природата, населявани от странни, малки, невидими за окото животинки. Те са съкровищници на човешката култура. Защото именно там в пещерите е започнало зараждането на човешката култура. На много места по света в миналото те са били и сакрални.

Те са съкровищници и на останки от животни, които отдавна не населяват планетата. Пещерите са местата, където се формират подземните води, които са и питейни, и се използват за битово и стопанско водоснабдяване.

Пещернякът Алексей Жалов (вдясно) по време на експедиция в Китай, 2013 г.

Да бъдеш пещерняк, да бъдеш изследовател, не е проста работа. Първо трябва да преминеш един процес на обучение. Днес е един паметен ден за мен, защото се навършват 50 години. откакто официално станах пещерняк. Неосъзнатото любопитство, което ме водеше в началото, и стремежът да надграждам себе си като пещерняк, с възрастта мина на по-заден план. В момента основно се опитвам да бъда последователен, систематичен и методичен изследовател. Дотолкова, доколкото ми е възможно, се опитвам да работя за това заниманието ми да привлече и други хора, за да имаме последователи, които да поемат щафетата.“


Рискове в пещерата

“На първо място всичко зависи от самия теб. Над 95% от нещастията в пещери са плод на субективни грешки и едва 5% са неща, които са непредвидими или труднопредвидими. Един от големите рискове, нещо, което не зависи от нас, това са земетресенията. Сблъсках се с този проблем още през 1977 г., когато в рамките на една експедиция в пещерата Орлова чука край Две могили, заедно с участниците в експедицията, изпитахме голямото Вранчанско земетресение. Друг голям риск е свързан с нахлуването на поройни води – много силни валежи или силно снеготопене в пещерите.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ако имах едно училище

Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..

публикувано на 12.11.24 в 15:44

Основателят на "Сайт Граунд Уеб Хостинг Къмпани" е първият носител на годишната награда на BESCO

На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..

обновено на 12.11.24 в 13:10
Георги Господинов

Георги Господинов с ново голямо отличие в деня на връчването на наградата "Букър"

Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..

обновено на 12.11.24 в 12:17

Изложба откроява обществените противоречия около ТЕЦ "Марица - изток 2"

Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..

публикувано на 12.11.24 в 11:33

Младежки пленер "Есенен вятър" – изкуство и есенна магия в Смоличано

В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..

обновено на 12.11.24 в 10:55