Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весел Цанков: Много смях има в България

Снимка: личен архив

В навечерието на 1 април – отново за смеха, хумора и смешното. Смехът от вчера и смехът от днес – как се смеехме преди и на какво се смеем сега, как се промени хуморът?

Темата коментира в “Нашият ден“ Весел Цанков, хуморист, журналист и отговорен редактор на редакция “Хумор и сатира“ в БНР.

Смехът вчера

“Наблюдавам от адски много години смеха в България. Още бях съвсем малко дете, по радиото слушахме вкъщи “Зигзаг“, “Чакани гости“, “Златният кос“, всички тези легендарни предавания на редакция “Хумор и сатира“. Много смях има в България. Въпреки смяната на различните политически режими, икономически, здравни кризи хората винаги са се смели и са намирали смешното даже и в най-тъжните неща. Даже и когато имаше купонна система, имаше вицове за купоните и при най-големите протести имаше вицове за тях. Успяваме да откриваме смешното във всичко и мисля, че това е добре. Това показва едно обществено здраве.

Това, което правим ние, е това, което прави програма “Христо Ботев“ и Националното радио, това, което съхранява. Защото, ако всички тези процеси – културата, образованието, познанието, най-общо взето, бъдат оставени единствено на пазара и на тяхното саморазвитие, високите образци ще изчезнат. Това, което наричаме класика, ще изчезне. Точно това е задачата на нашата програма и на държавата – да съхрани българската и световната класика и да може да я предлага на хората, защото, ако човек няма откъде да научи, че това нещо съществува, няма как да получи потребност да го потребява и да бъде част от него и по този начин малко или много да се възвиси.“

Как се променя смехът

“Променя се, както се променяме ние. Смехът не може да е в някакъв вакуум, смешките не може да са в някаква лаборатория извън живота, смешките се базират на живота. За съжаление в тези нови времена смехът не е това, което беше. Звучи малко старешки и малко консервативно, но е така.

Сега смехът е бърз, сега смехът е повече към телесната долница, а не към разума, ума и духа. За съжаление такъв е смехът. И хората, които имат сетива да усетят този класически хумор, тези образци, които все пак искат малко замисляне, за да влезеш в тях, да почувстваш тяхната красота, са като плаващи на сал в море, от който трябва да не изпаднат. Някаква борба е, но да погледнем оптимистично, че тези неща ги има, културната програма я има и има къде да виреят по-високите образци.

Има и още нещо оптимистично. Поне според моите наблюдения през всичките тези години на книжния пазар – имаше един период 90-те години, когато нивото беше доста ниско. Може би някъде след 2000 година започна да расте. Все по-стойностни образци на световната литература започнаха да се издават. И което е още по-хубаво, все по-стойностни български книги.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30