Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Оцелелите" – книга за отчуждението там, където трябва да има безусловна любов

Снимка: @ciela.books

„Оцелелите“ е искрено написан роман, който не спестява на читателите най-грубите, сурови и натуралистични щрихи на детството. В него шведският автор Алекс Шулман обрисува собствената си жажда за близост. И макар да има голяма доза автобиография в историята, „Оцелелите“ е дебютът на писателя в художествената литература.

В Швеция Шулман е познат и обичан със своите автобиографични книги, но успява да завладее най-силно сърцата на читателите си именно с „Оцелелите“. Само за няколко месеца са продадени над 100 000 копия от романа му. Той е преведен на над 30 езика по цял свят, а вече може да бъде прочетен и на български. Преводът е на Стефка Кожухарова.

„В този роман ние откриваме едно разрушено семейство с нездрави връзки, с невъзможност да се покаже близост и любов към най-близките, семейство, в което цари отчуждение и няма доверие“, сподели в „Артефир“ преводачката на „Оцелелите“. Според нея в този деликатен роман, в който ясно се говори за загубата и безсилието на човек да изрази обичта си, много ясно прозира личната битка на автора.

„На моменти автобиографичните елементи и художествените такива силно се припокриват до степен, в която и за мен беше много трудно да определя и да отсея кое е истина и кое не е“, каза още Стефка Кожухарова. И допълни: „Отново имаме трима братя, отново имаме едно разрушено семейство, отново имаме този образ на алкохолизирана майка, на апатичен баща, на отсъстващи не толкова физически, колкото емоционално родители в отглеждането на децата“.

„Оцелелите“ показва колко дълъг и мъчителен може да бъде един ден от живота на трима братя, изгубили пътя си един към друг. В този ден те са принудени да поемат към отдавна изоставената семейна къща край езерото, за да почетат паметта на майка си. Там, където започва и свършва разрухата на това семейство, те всъщност се изправят лице в лице с болезненото минало и с нуждата да се справят с пропастта в отношенията си и да оцелеят след болката от загубата, която ги съпътства през целия им живот. Спомените им са и основното тяло, което изгражда романа на Алекс Шулман.

Още за темите, които вълнуват автора, преводачката на „Оцелелите“ Стефка Кожухарова разказва в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В спектакъла "Свят и Храм" властват силите на музиката и поезията

На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и Храм". В него взимат участие актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов, които заедно със симфоничния оркестър на Държавна опера - Русе под диригентството на Велислава Скрильова, ще ни потопят в магичен и..

публикувано на 19.11.24 в 10:05

Екип от шведски учени дигитализира графити със старобългарска азбука в Киевската катедрала

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и..

публикувано на 19.11.24 в 09:58

"Гунди – легенда за любовта": филмът, който дълго ще помним

Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат филма в най-гледания от 1989 година насам, и тълпите от хора на различна възраст, които извиват опашки пред касите на кината, толкова и отдаденият екип, който от пораждането на идеята за филмовия..

публикувано на 19.11.24 в 08:35
Неда, София, Луиза, Венелина Миланова, Мери, Верен  

Тийнейджърът в мен: Венелина Миланова

Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"!  Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..

публикувано на 18.11.24 в 18:10

"Свой на чужда земя" – разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич

" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..

публикувано на 18.11.24 в 17:31