Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мразенето е като войната и мира – няма край

Френска жена е наказана с публично бръснене на главата, 1944 г.
Снимка: Wikimedia

В Деня на световното здраве гостите в предаването припомнят, че д-р Йозеф Менгеле също е бил доктор. Правел си експерименти с деца на „ундерменши“, които „така и така ще умрат“... Не бил садист, давал шоколадчета, после много от децата не издържали експериментите. Менгеле издържал – имал дълъг живот в Южна Америка.

Но и след Втората световна война мразенето и наказанията не свършват – хиляди жени от Франция, Дания, Холандия са остригани до голо, щото били „немски курви“. А в Норвегия над 12 000 деца, родени от норвежки жени и немски бащи по проекта „Лебенсборн“, са пратени по приюти за душевноболни и подлагани на унижения и репресии.

С проф. Искра Баева, проф. Алберт Бенбасат, журналиста Георги Тошев и писателя Христо Стоянов става разговор за военната и поствоенната омраза по етнически и политически признак. Спомниха и Ани-Фрид Люнгста – едно от тези „неправилни“ норвежки деца, станало после член на групата АББА.

Става дума и за това, че всичко започва с идеите – а там философите и писателите са начело. Едни са използвани като оръжие на националсоциазма – като Ницше, други са му симпатизирали – като Кнут Хамсун и Езра Паунд, трети са загубили живота си в ожесточението на войната – като Вапцаров или Райко Алексиев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Баку, Азербайджан

Особености на азебрайджанския начин на живот

Азербайджан е гостоприемна страна. Към гостите там се отнасят като към близки роднини, освен това стриктно следват заветите на предците си и пазят националната култура от външни влияния.   Някои местни традиции изглеждат доста странни за туристите. Събрах онези от тях, които изненадват чужденците. Гостът е цар! В Азербайджан се..

публикувано на 01.01.25 в 10:06

Трапеза без виц не бива

Очаквано разговорите и дейностите ни в навечерието на новогодишната нощ, ако не предимно, то поне за малко се завъртат около трапезата. В предаването "За думите" даваме своя принос към темата, обаче с нещо специфично. Представяте ли си хубава задушевна празнична вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено!..

публикувано на 31.12.24 в 16:35

Дубайският шоколад е най-търсен днес

Безглутеновите торти, като част от здравословното хранене са сред търсените сладкиши днес. "През тези 15 години опит вече съм придобила опит, но и днес казвам, че да направиш торта не е лесно и трябва много желание и обич, а колкото по-трудно е толкова по-предизвикателно. Все повече хора и то не само млади се обръщат към здравословното хранене т.е...

публикувано на 31.12.24 в 12:15
Наталия Боба

Италия е най-големият износител на ориз в Европа

Запознах се с Наталия Боба на една от тематичните сбирки на българската делегация на Accademia Italiana della cucina. Изисканите кулинари от Ботуша и представителите им у нас, начело с Пепи Нешева, избират един основен вид храна, около който изграждат меню, гарнирано с познание. Този път темата бе оризът, представен от интересни гости. Наталия..

публикувано на 31.12.24 в 08:47
Марта Радева

Марта Радева: Светът ми говори на български

Тя е дългогодишна учителка по български език и литература в гр. Провадия, авторка е на многобройни художествени и публицистични текстове, през 2024 г. излезе първата ѝ самостоятелна книга с разкази “Човекът от последния вагон“. Преди години е гостувала в рубриката "Всичко за образованието" по повод на едно от отворените си писма, в които изразява..

публикувано на 30.12.24 в 16:40