Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Качаунова, БХК: Пандемията не беше изненада – трябваше да бъде предвидена

Снимка: БГНЕС

Коронавирусът отново победи изборите в новинарските емисии. Има обаче въпроси, които все още се нуждаят от предимство. Особено в деня, когато стават ясни окончателните резултати от парламентарните избори. Защо хора с изключително богата гражданска и политическа култура решават да не гласуват и можем ли да търсим равенство между гражданска, политическа и избирателна активност?

Адв. Адела Качаунова от Българския хелзинкски комитет говори в "Нашият ден" за случаите на хора, оказали се в невъзможност да гласуват, за усещането да си извън изборния процес и за възможните действия от тук нататък:

адв. Адела Качаунова, БХК"Разбрах, че някои хора са били неприятно изненадани от това, че не могат да гласуват само защото са заболели от вирусно заболяване. Пандемията не беше изненада – тя трябваше да бъде предвидена. Имаше повече от година пред управляващите да приемат такива правила, които максимално широко да позволят на гражданите да упражнят правото си на глас. 

Двете основни групи лица, които не можеха да гласуват, са: едната – хората, поставени под карантина след 31 март (последната дата за подаване на заявления), и хората, карантинирани на друг адрес, различен от постоянния.

"Има и трета група, които също не можеха да гласуват, защото имаше изискване заявленията за гласуване с подвижна избирателна кутия да са най-малко 10 на брой в един район, за да може да се организира такава кутия. Получаваме сигнали от такива хора, при които бройката не е била достатъчна и местните власти не са организирали кутия. Проблемът с постоянен и настоящ адрес е много често срещан, но той можеше да бъде избегнат лесно. Тук има не празнота в закона, а недоглеждане на правилата."

От Българския хелзинкси комитет призоваха тези хора да подават заявления за подвижна изборна кутия, дори и да попадат извън рамките на правилата. Какво предстои?

"Има хора, които са ни чули и са постъпили, както сме ги посъветвали. Това е с цел доказване на невъзможността да гласуват и на тяхното желание да гласуват. От тук нататък ние сме готови и вече работим с няколко души да заведем дела срещу държавата. Считаме, че има основание да говорим за дело пред Европейския съд по правата на човека."

От БХК са подали заявления до всички общински кметове до някои кметове на райони за достъп до обществена информация. Да кажат – колко броя заявления за гласуване с подвижни кутии са получили, те колко броя са организирали и колко отказа за гласуване са издали с такава кутия и на какво основание са били тези откази.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Станчов

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов. Мечева, съосновател на Асоциа а цията на българските училища в чужбина , припознава като своя..

публикувано на 11.07.24 в 13:17
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев . Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. " В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на..

публикувано на 11.07.24 в 10:02

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45