Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как продължава делото за смъртта на Милен Цветков

2
Милен Цветков
Снимка: БГНЕС

С разпит на свидетели продължи делото за смъртта на Милен Цветков – журналистът и телевизионен водещ загина преди една година при тежка катастрофа, предизвикана от 23-годишния Кристиан Николов. Очевидци на инцидента и близките на Кристиян дадоха показания на 15 април.

Темата коментира в “Нашият ден“ журналистът Силвия Великова.

“Всъщност това беше третото заседание с разпит на свидетели. Може да се каже, че много голяма част от тях  вече са разпитани. Това са хората, които или са били очевидци на самия удар, или са били в обкръжението на Кристиан Николов, тъй като през такива хора прокуратурата се опитва да установи какво се е случило в деня преди катастрофата.

Това, което предстои на следващите заседания, е разпит на още малко свидетели, някои, от които са в чужбина. И един много важен свидетел, който вчера по някакъв начин беше част от заседанието, това е спътникът на Кристиан Николов в колата по време на катастрофата – Георги Иванов, синът на депутата от ГЕРБ – Лъчезар Иванов, който избяга от местопрестъплението. Вчера негов приятел разказа, че му се е обадил да го извика, за да го вземе в близост до местопрестъплението. Той е важен, защото е бил на първата седалка и може да каже какво се е случило в секундите преди удара, тъй като има данни, че колата е ускорила малко преди светофара.

Силвия Великова

Може да каже също какво се е случвало в часовете преди катастрофата, тъй като откритите наркотични вещества в кръвта на Кристиан Николов трябва да бъдат обяснени – от кога са и откъде са.

Особеното при случая с Георги Иванов е, че той избяга от местопрестъплението. Може да звучи като пикантна подробност, но вчера беше казано в съдебната зала, че се е уплашил баща му да не разбере, че се е завърнал в България, затова се е скрил. Но неговите показания наистина са важни, защото дотук можем да кажем, че се очертаха две групи свидетелски показания за това, което се е случило на 19 април миналата година, между 17.30 и 18,00 часа.

Няма спор за това, че се е чул силен трясък, за тези, които са видели самата катастрофа, след като са чули, че имало кола в центъра на кръстовището, която е чакала на червен светофар, тази на Милен Цветков. И че колата на Кристиан Николов е продължила още малко до преградата в близост до входа на метрото.

От там нататък обаче има разминавания – какво е правил Кристиан Николов, помагал ли е, или не е помагал? Това е важно, защото той е с най-тежкото обвинение, което може да бъде повдигнато за причиняване на смърт на пътя –  за евентуален умисъл. Всяко доказателство, че той е съдействала на пострадалия, защото е ясно, че Милен Цветков е бил жив в първите минути след трагедията, т.е. може да се приеме, че има оказване на първа помощ, независимо от това, че после всичко е завършило фатално. Всички тези детайли ще са важни за окончателното решение на съда.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20