Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как продължава делото за смъртта на Милен Цветков

2
Милен Цветков
Снимка: БГНЕС

С разпит на свидетели продължи делото за смъртта на Милен Цветков – журналистът и телевизионен водещ загина преди една година при тежка катастрофа, предизвикана от 23-годишния Кристиан Николов. Очевидци на инцидента и близките на Кристиян дадоха показания на 15 април.

Темата коментира в “Нашият ден“ журналистът Силвия Великова.

“Всъщност това беше третото заседание с разпит на свидетели. Може да се каже, че много голяма част от тях  вече са разпитани. Това са хората, които или са били очевидци на самия удар, или са били в обкръжението на Кристиан Николов, тъй като през такива хора прокуратурата се опитва да установи какво се е случило в деня преди катастрофата.

Това, което предстои на следващите заседания, е разпит на още малко свидетели, някои, от които са в чужбина. И един много важен свидетел, който вчера по някакъв начин беше част от заседанието, това е спътникът на Кристиан Николов в колата по време на катастрофата – Георги Иванов, синът на депутата от ГЕРБ – Лъчезар Иванов, който избяга от местопрестъплението. Вчера негов приятел разказа, че му се е обадил да го извика, за да го вземе в близост до местопрестъплението. Той е важен, защото е бил на първата седалка и може да каже какво се е случило в секундите преди удара, тъй като има данни, че колата е ускорила малко преди светофара.

Силвия Великова

Може да каже също какво се е случвало в часовете преди катастрофата, тъй като откритите наркотични вещества в кръвта на Кристиан Николов трябва да бъдат обяснени – от кога са и откъде са.

Особеното при случая с Георги Иванов е, че той избяга от местопрестъплението. Може да звучи като пикантна подробност, но вчера беше казано в съдебната зала, че се е уплашил баща му да не разбере, че се е завърнал в България, затова се е скрил. Но неговите показания наистина са важни, защото дотук можем да кажем, че се очертаха две групи свидетелски показания за това, което се е случило на 19 април миналата година, между 17.30 и 18,00 часа.

Няма спор за това, че се е чул силен трясък, за тези, които са видели самата катастрофа, след като са чули, че имало кола в центъра на кръстовището, която е чакала на червен светофар, тази на Милен Цветков. И че колата на Кристиан Николов е продължила още малко до преградата в близост до входа на метрото.

От там нататък обаче има разминавания – какво е правил Кристиан Николов, помагал ли е, или не е помагал? Това е важно, защото той е с най-тежкото обвинение, което може да бъде повдигнато за причиняване на смърт на пътя –  за евентуален умисъл. Всяко доказателство, че той е съдействала на пострадалия, защото е ясно, че Милен Цветков е бил жив в първите минути след трагедията, т.е. може да се приеме, че има оказване на първа помощ, независимо от това, че после всичко е завършило фатално. Всички тези детайли ще са важни за окончателното решение на съда.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40