Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кинотека

IV издание на Полския филмов фестивал в София

Икар. Легендата за Метек Кош – реж. Мачей Пепшица (2019, 117‘)
Снимка: Полски институт

Полският институт в София е домакин тази седмица на IV издание на Полския филмов фестивал "Кинотека". Едно събитие, вече традиционно, очаквано с интерес от българската публика, което показва съвременно полско кино. Програмата е специално селектирана за българските зрители и се осъществява съвместно с института „Адам Мицкевич“ във Варшава. Селекцията е много силна – показани са филми от различни жанрове – най-популярните и интересни полски филми, награждавани и с известни актьори.

Светла Каранешева от Полския институт разказва повече в "Артефир":

"Идеята за създаването на Кинотеката е на вече бившия директор на Полския институт г-н Ярослав Годун. Кинотеката е един проект с международни измерения, който се осъществява не само в България, но има свои издания и в други европейски градове. Стремежът е да бъде представено съвременното полско кино. Както знаете, рядко в кината можем да видим европейското кино, в т.ч. и полското. Полският институт си постави задача да запознава българските зрители с полски филми, които са извън фестивалните програми. 

Досега представяхме Кинотеката в кина извън Института. Тази година решихме, че най-подходящото място е нашата галерия. Мисля, че нашите гости се чувстват тук много уютно. Спазват се и всички противоепидемични мерки."

Полски институт, Вход свободен.

Пилсудски – реж. Михал Роса (2019, 103’) – 1901 година. След зрелищно бягство от болница Юзеф Пилсудски отново застава начело на полското нелегално съпротивително движение. Смятан от Полската социалистическа партия за терорист, Пилсудски заедно с най-близките си сътрудници няма да се спре пред нищо – атентати срещу царските чиновници и висши офицери, контрабанда на бомби, дръзко нападение срещу влак, за да постигне целта си: независима Полша. Наближава 1914 г. и маршалът съзира нови възможности за постигане на невъзможното. 21 април 2021, сряда, 18.30 ч.

Истинско щастие – реж. Томаш Конецки (2019, 105’) – В спокойния и подреден живот на Роберт, музикант в симфоничен оркестър, самотен баща, отглеждащ десетгодишния си син, неочаквано нахлува енергичната, чаровна и популярна фитнесзвезда Марта. Два различни характера, различни възгледи за любовта и живота. Големият град, екзотичните екскурзии и спортът са нейния свят. Роберт е ходещо отрицание на „спортния начин на живот“. Неговият свят е спокойно пристанище, родителски предизвикателства, контролните по математика на сина – всичко това работи, докато в живота му не се появява Марта… 22 април 2021, четвъртък, 18.30 ч.

Икар. Легендата за Метек Кош – реж. Мачей Пепшица (2019, 117‘) – Биографичен филм, посветен на гениалния джазов композитор, аранжор и композитор Мечислав Кош. Филмът печели много награди, критиката и публиката са възхитени от актьорската игра на Давид Огродник в ролята на музиканта.  Режисьорът, който не разказва историята хронологично, създава една емоционална биография, като преплита най-важните епизоди от живота на музиканта. Филмът представя музикалните триумфи на Кош и голямата му и все по-задълбочаваща се самота. Музикантът трудно понася славата. Умира трагично на 29 години. 23 април 2021, петък, 18.30 ч.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46