Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

75 години от свързването на Военна академия с името на Раковски

Снимка: архив

През тази година, освен 200-годишнината от рождението на Г.С. Раковски, отбелязваме 75 години от свързването на най-старото висше военно училище в България с името на основоположника на модерната българска политическа мисъл и държавност - Раковски.

Военна академия „Г. С. Раковски“ отбеляза 200-годишнината от рождението на Георги Стойков Раковски и с експозиция от подбрани издания – творби и старопечатни книги за и от Раковски, намиращи се във военноисторическите фондовете на “Академична библиотека“.


Военна академия „Г. С. Раковски“ е най-старото военно висше училище в България. Създадена е със Закон на 1 март 1912 г., приет от 15-то Народно събрание.

Тя има принос не само за оформянето на офицерския корпус, но и за изграждането на новата българска държава в духа на европейските ценности.

Академията е и водеща национална образователна институция с дългогодишни традиции във висшето образование за подготовка и обучение на офицери и студенти в различни магистърски специалности.

В резултат на извършените след 1989 г. структурни преобразования, днес във Военната академия функционират четири основни звена – Факултет “Национална сигурност и отбрана”, Факултет “Командно-щабен”, Департамент “Езиково обучение” и Институт за перспективни изследвания за отбраната.

Военен парад, 1923 г.

Обучението се извършва по една бакалавърска специалност от акредитираното професионално направление „Национална сигурност”, по 15 магистърски специалности от трите акредитирани направления “Национална сигурност”, “Военно дело” и „Психология“ и по 10 акредитирани научни специалности за обучение в докторантура. В курсовете за следдипломна квалификация в академията се обучават около 1000 офицери и цивилни служители.

Днес Военна академия “Г. С. Раковски” е национална институция за висше образование, квалификация и научни изследвания по въпросите на националната сигурност и отбраната. Тя е най-старото висше военно училище в България и третото по реда на своето създаване висше училище в страната.

Защо именно Раковски е избран за патрон на най-старото българско висше военно училище?

Генерал–майор доктор Груди Иванов Ангелов

Разказва в “Нашият ден“ генерал-майор Груди Ангелов, началник на Военната академия „Г.С. Раковски“ и председател на Националния комитет за честванията на Раковски.

“Съвсем нормално е Военна академия да носи името на Г.С. Раковски. До 1946 г. Академията няма свой патрон и няма име.“

“На 5 март през 1946 г., с указ на регента, на Военна академия е дадено името на основоположника на освободителното революционно движение и на основоположника на първата организирана войскова част. Първата българска легия реално действа като добре организирана и сформирана войскова единица по разбиранията ни в момента.“

“Дадено е това име, защото Г.С. Раковски е основоположник и на държавността. Защото той е признат от другите страни – от сръбския, от гръцкия крал, приет е в Италия, в Русия. Той наистина полага основите на дипломацията, на държавността. Реално всичко, което той залага, като основи на държавата в своите три плана за освобождение на България, после се възприема в голямата си част и при създаването на Третата българска държава. Основното е, че Раковски създава и символите на държавността. Създава и трикольора – бяло, зелено, червено – знамето на България.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: В България няма политическа криза, а заложническа

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..

обновено на 26.12.24 в 13:24

Тони Маринова: Новата година и посланията на слънчевите деца

Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..

публикувано на 26.12.24 в 11:06

Юбилейна година: Витоша празнува 90 години като природен парк

Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..

обновено на 26.12.24 в 10:46

Каква беше отиващата си 2024 година за Балканите?

Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..

публикувано на 26.12.24 в 10:35

"Трима мъже за Вилма" – Коледен роман с писма вместо шоколадови изненади

В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..

обновено на 26.12.24 в 09:35