Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Таня Панайотова от Софийската стокова борса:

От какво зависят цените на световните пазари

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какви са тенденциите и от какво се определят цените на стоките на световните пазари?  Отразява ли се и по какъв начин настоящата ситуация на несигурност относно бъдещото ни правителство на цените на борсовите стоки? Каква се очаква да бъде световната селскостопанска реколта през тази година и как ще се отрази на цените на основните борсови стоки?

Темите коментира в “Нашият ден“ Таня Панайотова от Софийската стокова борса.

“Зърното е една от стоките, които характеризират развитието в световен мащаб. В началото на месеца излезе последния доклад на Министерство на земеделието на САЩ за състоянието на глобални зърнен пазар 2020-2021 г. И се потвърди прогнозата, която беше очертана още от началото на годината, че ще имаме рекордно световно производство на пшеница за текущия период.“

“Ако погледнем за последните 10 години, стълбчетата на производството в световен мащаб се повишават и тази година ще е рекордна. Текущият сезон се очакват 776 и половина милиона тона пшеница спрямо 764 миналата година.“

“Но и потреблението се повишава и се очаква за съжаление тази година то да надмине производството, което е един фактор, който разбира се веднага побутва спекулативната активност на борсовите пазари, особено определящите, които са отвъд океана и цените тръгват нагоре. В последно време се вижда, че Китай ще бъде изключително голям потребител на пшеница и това беше изненадващо за повечето от търговците и цените отхвръкнаха нагоре.“

“Другият фактор, който бута цените нагоре и предизвиква по-сериозна активност, въпреки рекордното световно производство, е лошата метеорологична прогноза за условията в САЩ и Канада. При положение, че там се очакват едни доста по-проблемни метеорологични условия. Застудяване, в САЩ особено. Мога да кажа, че това също е фактор, който в последните две седмици особено, накара цените да се повишат.“


Глобалната пандемия е нещо, което придава допълнителна тежест на всички цифри, които говорят. Една несигурност, която е повсеместна в целия свят. И не само от чисто човешки фактор напряга и натиска развитието на икономиката, но и от макроикономична гледна точка няма как да не даде своите отражения на цените. А при всяка една несигурност цените са първото нещо, което хвръква.“

“Икономическият ефект от политическата несигурност е с отрицателен знак. Всяка една несигурност кара, от една страна хората да се презапасяват, от друга снижава потреблението и добавя допълнителен натиск върху цялата икономика.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43