Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Тошко Вачев: Да изписваш образите на светците

Снимка: https://www.facebook.com/tosko.vacev

Тошко Вачев е самоук иконописец, който от години изписва икони. Иконите в творчеството му са над 1000. Изписвал е почти всички светци и светици. Много рядко моделите, които изписва, се повтарят.

Тошко Вачев е главен герой в “Нашият ден“

“Моята история в иконописта е доста специфична, тъй като нямам завършено специално образование по изобразително изкуство, иконопис. Самоук иконописец съм. Художниците рисуват, а иконописците изписват.“

“Имам над 20 години служба в Българската армия. Служих честно и достойно. В един момент дойде време да се пенсионирам. Това стана точно преди 23 години. Може би една или две години преди това случайно видях една икона, която много ме привлече. Получи се някаква връзка, нещо необичайно. До този момент съм рисувал през всичките години, още от ученическите, после и в казармата, след това навсякъде, където съм работил.“

Първата икона

“В първия момент не знаех кой образа е изобразен на иконата, която видях. На следващия ден тръгнах да търся същия образ и видях, че това е иконата на Пресвета Богородица "Достойно Ест". Намерих този модел и реших да изпиша тази икона, да пробвам дали мога да го сътворя. Разликата е огромна между рисуване на една картина и един пейзаж.“

“Нямах никаква подготовка и просто си купих четки за рисуване от една книжарница водни бои, намерих една дъска, направих и една основа и се получи първата икона. Тя още е в моя дом и го закриля.“

“Може да се каже, че от тогава изписвам почти всеки ден. В творчеството ми иконите са може би над 1000. За 2021 г. вече съм изписал към 20. За миналата година бяха 52.“

“Иконите са много, много различни. Много рядко има икони, които се повтарят като образи, като модели. Това е разликата между мен и някои други иконописци, които наистина творят през 5-6 модела и само тях могат да правят. Докато аз почти всички светци и светици съм изписал. Христос е в много образи, той е главният образ в иконописта в Християнството.“


Техниката

“Когато реша да изписвам първо търся модел. Спазвам канона, той е въведен от Йоан Дамаскин и реално в него има строги правила, които трябва да се спазват. Но вече има изменения, тъй като има огромна разлика в годините на творчеството в първите векове на иконописта и сега. Има нови бои, нови способи, нови методи и разликата е огромна.“

“Винаги казвам, че моите икони са съвременни християнски икони. Предпочитам да изписвам руски стил, в който има много светлина, много живот, много любов и когато един човек погледне иконата очите му остават в нея. Някои от приятелите ми казват, че плачат, когато я видят като образ.“

“В самия канон е казано, че трябва да намеря образ, който е изписан от иконописец преди мен. Там правилото е точно, аз трябва да го прекопирам, да го сваля, и да създам същия образ. Нямам право да създавам икони, тъй като нямам благословия от Църквата.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Н. Пр. Йоси Леви Сфари и Михайлина Павлова

Н. Пр. Йоси Леви-Сфари: Голямото предизвикателство е да направим разграничението между добро и зло

" Студентите и учениците трябва да знаят, да учат, да бъдат добри човешки същества. Да допринесат за общността и да се защитят от омразата, от дезинформацията, която се разпространява по целия свят. Когато ние започвахме да учим преди години, беше доста различно спрямо днешния ден. Предизвикателствата, пред които са изправени нашите деца, са много..

публикувано на 13.09.24 в 17:50

Анна Мурашенко: Най-грубият въпрос към ветеран е "Колко човека си убил"

Как да разговарят журналистите с ветерани, завърнали се от плен в Русия, и кои са най-честите грешки, които могат да бъдат допуснати, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Анна Мурашенко , основател на благотворителния фонд "YOUkraine" "Когато се срещаме с герой от фронта, на първо място, трябва да видим в него човека, личността...

публикувано на 13.09.24 в 16:00

Незаконното и опасно строителство в центъра на София след проверката на ДНСК

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73,  в продължение на месеци води жителите на района към състояние на безизходица. На 19 юли в "Законът и Темида" разгледахме частния случай на Велина Иванова, която се обърна към екипа на предаването след поредица от сигнали към администрацията на Община..

публикувано на 13.09.24 в 15:25
Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида". Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.   По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в..

публикувано на 13.09.24 в 13:26
Божидар Александров и Бюлент Мюмюнов

Бюлент Мюмюнов: Светът на спорта днес през очите на един спортен журналист

Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист  Бюлент Мюмюнов , отразявал събитията от френската столица. Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо.  По думите на журналиста светът..

публикувано на 13.09.24 в 10:39