На Гергьовден обикновено говорим за храбростта и смелостта. В мирно време обаче, арената, на която най-ясно виждаме проявата на тези качества, е в спорта.
Понякога той напомня военен сблъсък, друг път е тъкмо антипод на войната. Сигурно е, обаче, че благодарение на медиите, днес спортните състезания са се превърнали в епични спектакли, които събират милиони хора.
Спортът е мощен генератор на митове и разказвач на истории. Големите двубои и атлетичните постижения оформят историята на съвременния свят и личните спомени на мнозина. Понякога един жест на терена или игрището води до промяна в нагласите, за която преди това са се борили мнозина.
Има и ситуации, в които отъждествяваме надпреварата на терен, с притчи като тази за Давид и Голиат например.
В спорта постиженията се мерят по скалата победа-загуба, но той е много повече от това. Спортът е и игра, и изява на човешкия дух, сила и упорство.
За смелостта в спорта и за спортистите като съвременните герои разказват д-р Боряна Ангелова Игова, преподавателка по философия на спорта в НСА и авторка на книгата „Изобретяването на човека машина. Тялото на спортиста“ и Любомир Тодоров, дългогодишен спортен журналист, съосновател на първия български тенис сайт Racketi.com. Автор на три книги със спортна тематика, посветени на футбола, фигурното пързаляне и тениса и запален спортист.
Колко е важна храбростта за спортния характер и какво друго е нужно за да достигнеш финала като победител, разказва Димитър Илиев, осемкратен рали шампион на България.
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg