Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новините са такива, каквито са

"Вижте. Новините на детски език"
Снимка: Книговище.бг

„Вижте. Новините на детски език“, най-новият модул на сайта- игра „Книговище“, е вече факт. „Книговище" е платформа, която подпомага децата  да обикнат четенето, но също така им помага  да се научат да вникват в това, което са прочели. Новият модул „Вижте“ запълва една ниша, която досега е била оголена в нашето медийно пространство и това е  журналистиката за деца, която се обръща към глобалните проблемите, с които се занимават и възрастните, но на разбираем език за тях. Идеята на „Вижте…“ е да предизвиква любопитството на младите хора към света и процесите, които текат в него. Статиите  са организирани в няколко рубрики, като „Общество“, „Свят“, „Наука“, „Култура“, „Спорт и здраве“ и целят да представят  актуални теми, които децата, така или иначе, чуват като новини в медийния фон, който ги заобикаля.

В „Мрежата“ за това разговаряме с Десислава Гаврилова, една от създателите на платформата „Книговище“, Александър Иванов, репортер на „Вижте“ от Исландия и с Константина Василева, медиен анализатор от Нова Зеландия.

За да разширим хоризонтите

Десислава Гаврилова: „Във  „Вижте“ имаме статии, посветените на изборите и защо това не винаги води до  създаването на правителство. Актуална тема. Как точно се съставя правителство, как работи демокрацията, какво е значението на парламента към правителството и към президента. Даваме  базисна представа на децата ,за това как  работи демокрацията и им обяснява неща, които те чуват в медийния шум около себе си, но често не разбират.“

Александър Иванов /12г/ : „Новините ме интересуват, защото ми е важно да следя какво се случва по света. Аз чета вестник „Сутрешен вестник“ и са ми много любопитни темите в него. Например, научих, че вече са  се продали най-скъпите обувки в света.“

Но най- важното за журналистиката е тя  да каже какво се случва  и да го каже  така, че всички да го разберат. Новините не трябва да се украсяват. Чувал съм за фалшивите новини, за които всички мислят, че те са верни, но те не са.

Константина Василева: „ Ще пиша за „Вижте“, защото това е много отговорна и важна задача. Децата трябва да получават качествена информация, която е адаптирана за възрастта им и така да формират вкусове към медиите и към четенето. Важно е от малки да се научат да отсяват кое им е представено с факти и кое –не и когато станат възрастни вече да имат придобити тези медийни навици.“

В звуковия файл, който следва, ще можете да научите повече за медиите в Исландия и Нова Зеландия.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08