Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на българския спорт

Снимка: sofiasportfilmfest.com

На 17 май е Денят на българския спорт – на всички онези, които не казват “Не мога“. На онези, които предизвикват част от себе си, които имат хъс към играта. Онези, които умея да губят и побеждават. На онези, които печелят високи отличия за страната последните години, въпреки тежките условия, в които се налага да развиват себе си като спортисти. Но и на обикновените хора, за които спортът е любов.

Темата коментира в “Нашият ден“ Катя Иванова, уредник на Музея на спорта в България:

“В началото на българската спортна педагогическа школа е поставено от 10 швейцарски учители по гимнастика, които пристигат през месец май, 1894 г в София.

След като България се освобождава от турско робство, лека-полека започва да се конституират различните учреждения у нас.  И тогава, през 1893 г., една делегация, 5-членна, прави обиколка в няколко европейски града, повечето столици, за да види как са организирани спортните институции.

Попадат на един кантонален събор в Швейцария, виждат един гимнастически събор на техните дружества. Обръщат се към ректора на университета в Лозана и молят десетина специалисти да дойдат на работа в България.

Тук пристигат десет подготвени гимнастици, които са разпределени в големите гимназии на страната ни. Това са хората, които практически поставят началото на модерното преподаване на физическото възпитание и спорта.“


Темата коментира в “Нашият ден“ и Юлиан Карабиберов, кондиционен треньор и преподавател:

“Ако сравняваме с миналото, преди 10, 20 години, сега спортната култура у нас е на доста по-високо ниво, българинът спортува повече, но това касае масовия спорт.

Спортното майсторство е малко закъсало в това отношение, вижда се и по резултатите, които имат спортистите. Тук-там имаме по нещо, което се доближава до резултатите от миналото."

Професионалният спорт

"Сбъркахме в смяната на системата. Условията се смениха, спортът като политика. Спорът беше идеология някога. Вече се комерсиализира и се гледа по друг начин на нещата.

Самата система, която бяхме изградили като отбор и развитие на талантите. Отношението към спорта се промени. Де факто се вижда какво се получи.

Имахме доста добра система за подготовка, но тя беше забравена, просто не се използва. Идващите като треньори също не я използват. И това, което бяхме постигнали, остана в миналото."

Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53