Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ИМ-Клисура под знака на знаменателния юбилей – 145 години от Априлското въстание

5
Стоян Иванов, директор на ИМ-Клисура, в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

На 12 и 13 май в гр. Панагюрище – в Историческия музей – се проведе национална научна конференция на тема „Априлското въстание от 1876 година: Исторически и историографски аспекти“. Със свои теми, посветени на Априлската епопея, в конференцията се включиха редица учени и представители на музеите от цялата страна. В конференцията взе участие и Стоян Иванов, директор на Историческия музей в гр. Клисура, събеседник в предаването "Европейски паралели – за музея, за галерията". Неговото изследване разглежда процесите на „съграждане на паметта в Клисура“.

Козинаровата къща с кладенеца на честта
Историческият музей на гр. Клисура е разположен в сграда, специално предоставена за осъществяването и развитието на неговата дейност. Построена е през 1926 г., по повод 50-годишнина от Априлското въстание, за да съхрани ценностите от историческото минало и културното наследство на гордите и смели клисурци. Строежът е осъществен изцяло с парични дарения, осигурени от жителите на града, които те са събирали в продължение на 30 години. 

В музея се пазят документи и артефакти, свързани както с бита и културното развитие на региона, така и с Априлския подвиг на клисурци. Може би не всеки знае, че Боримечката не е измислен образ от Иван Вазов, в неговия роман „Под игото“, а e действително съществувал човек, отличил се със своя дух, физическа сила и храброст. Според изследванията на някои историци Боримечката – Иван Танков Иванов – е живял в Клисура, в семейство на козар. За него разказват, че един ден, докато пасял козите и събирал дърва в гората, успял да залови две мечета. И оттогава започнали да го наричат Иван Боримечката. Една от важните задачи, които му възлагали от Революционния комитет по време на въстанието, е да изнася и да укрепва черешовите топчета на позициите в местността Зли дол. След поражението на въстаниците той е заловен и изпратен на заточение в Диарбекир, заедно с други клисурци. Благодарните потомци са издигнали негов паметник на мястото на втората бойна позиция, откъдето е даден първият изстрел от едно от черешовите топчета, срещу приближаващата турска войска.

В Клисура е роден и първият български книгоиздател Христо Груев Данов. Той е създател не само на първото българско книгоиздателско сдружение, а също и на първото българско читалище – 1854 година в Клисура.

Павурджиевата къща
Интересни са и обектите, които са част от „музейната територия“. В Павурджиевата къща е учреден първият таен революционен комитет от Четвъртия революционен окръг - Пловдив. Тук се намира и единствената запазена оригинална розоварна. Козинаровата и Червенаковата къщи също са свързани с историческото минало на града.

Още любопитни факти за ИМ-Клисура и региона – в разговора с гостa на „Европейски паралели – за музея, за галерията“ Стоян Иванов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..

публикувано на 22.11.24 в 08:00
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30