През последните дни светът стана свидетел на може би най-тежката ескалация на насилието между Израел и "Хамас". Стотици ракети бяха изстреляни от "Хамас" срещу Ерусалим, Тел Авив и Южен Израел. Израел отвърна на удара, има жертви и ранени. (В нападение в събота Израел унищожи сградата, в която се намираха редакциите на Асошиейтед прес и Ал Джазира, с обяснението, че там имало и помещения на екстремистка група и сградата е била легитимна цел). ООН, САЩ и ЕС осъдиха насилието. Международните усилия за борба против насилието се засилват, но няма признаци на успех.
Турция, със самочувствието не само на регионална, но и на световна сила, е една от страните с най-активна позиция по конфликта. Президентът Ердоган разговаря със световни лидери за проблема, опита се да мобилизира ислямските страни в подкрепа на палестинците. Какво конкретно предприе Турция? Журналистката от Балканската редакция на БТА Нора Чолакова, експерт по въпросите на Турция, коментира темата в "Нашият ден".
Преди 10-12 години Турция и Израел бяха смятани за съюзници, предимно във военната сфера.
Как се промениха и развиха отношенията между двете страни до днес, когато Ердоган нарече Израел "терористична държава"?
"Самият Ердоган казва, че политиката към палестинците е червената линия на Турция и Анкара не може да приеме израелската политика по този въпрос. Вчера Ердоган обвини американския си колега Байдън, че "ръцете му са изцапани с кръв" заради подкрепата за Израел и упрекна американската администрация, че одобрява нови продажби на оръжия за Израел.
На практика Турция и Израел бяха съюзници до 2009 г., по-точно до Световния икономически форум, когато Реджеп Ердоган напусна разгневен дискусия след словесен спор с израелския президент Шимон Перес. Спорът отново беше заради военния конфликт в Ивицата Газа. След дипломатическия скандал в Давос, година по-късно, последва нова криза в отношенията между доскорошните съюзници. На 31 май 2010 г. израелски командоси щурмуваха кораба "Мави Мармара" с хуманитарни помощи за Ивицата Газа. При рейда тогава бяха убити 10-тима турски активисти, а случаят предизвика огромна криза в отношенията между Израел и Турция.
Няколко години по-късно, в опит за подобряване на взаимотношенията, Израел плати 20 млн. долара обезщетение за загиналите. Поредна криза в отношенията настъпи през декември 2017 г. Тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че признава Ерусалим за столица на Израел. В този момент Турция оттегли разгневено посланика си в Тел Авив. Най-общо казано, отношенията през последните 12 години са напрегнати."
С какви инициативи за спиране на насилието излиза Турция? Има ли друг конфликт на интереси между Турция и Израел? Има ли области, в които си сътрудничат?
Чуйте целия разговор в звуковия файл.Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg