Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолклор, приказка, фантазия: Игор Стравински – три приказни свята

Снимка: karsh.org

„Славеят“, „Петрушка“, „История на войника“ – трите произведения са създадени между 1909 и 1918 г.

„Славеят“ е пленителна източна приказка в духа на изяществото на китайския двор. Либретото е по мотиви от приказката на Андерсен. Основната идея, патосът на творбата е идеята за свободата / несвободата. Песента на славея може да се роди само в условие на свобода.

Къде е фолклорът в „Петрушка“? Той е в ритуалността, заключена в традиционния събор на Заговезни. Там се развихря драмата между традиционните кукли от кукления театър, които напомнят комедия дел арте и на които фантазията на  Стравински вдъхва живот. Селски и градски мелодии, банални мотиви и валсове от Ланер се преплитат в пъстър панаирджийски калейдоскоп. И, всъщност, драмата на персонажите се оказва неистинска, защото те са просто кукли.

„История на войника“ е извлечена от сборника с народни умотворения на Афанасиев. Това е една призрачно-фантастична история за Войника, който като един нов Фауст, сключва договор с Дявола и отива да излекува царската дъщеря. Няма фолклорни мелодии в творбата: персонажите – Войника, Дявола, Царската дъщеря – се характеризират главно с тембри и ритмика.

Създаването на трите творби е свързано с безценното сътрудничество на Стравински и легендарния балетен ипресарио Сергей Дягилев. Творбите може да слушате по програма „Христо Ботев“ в три поредни предавания (20 май от 14.30 часа, 27 май и 3 юни – 16.30 часа).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30