Програма „Христо Ботев“ – националната културна програма на Българското национално радио, тръгва на 24 май с обновена програмна схема. 24 май, празникът на българската култура и славянска писменост, е най-подходящият ден за такова начало: за програма „Христо Ботев“ всеки от 365-те (а понякога и 366) дни в годината е 24 май, тъй като на нейните честоти биват представяни най-новите постижения на българската култура, изкуство, наука, образование. С това програма „Христо Ботев“ е уникална в българския ефир: във времена, когато политическите страсти все повече завладяват българското общество, тя остава вярна на единствената заслужаваща си, вярна и вечна страст – страстта към красивото, възвишеното, стойностното, истинското…
Три са принципите, следвани при обновяването на програмната схема на програма „Христо Ботев“ – съотговорност към лиценза, единност на линиите, културата в нейното най-живо и вдъхновяващо случване. В изпълнение на първия се възстановява нощният блок „Заедно след полунощ“, в който шестима различни водещи от понеделник до събота ще влизат в искрен и човешки контакт със слушателите. В това отношение радиото е медията, която дава най-големи възможности: за разлика от телевизията – повече институционална и официална, докато радиото е топла медия, много по-съкровена и съпричастна.
Отделните линии на програмата вече са разположени успоредно с цел улеснение на слушателя: когато той иска да чуе образователно предаване като например „Лабиринти на познанието“ или „За думите“, да знае, че може да го стори следобед; когато иска да чуе великолепен концерт класическа музика за това са запазени вечерните часове. Като част от образователната линия предаването „Мрежата“ – предаване за медийна култура, изключително важно в сегашното време на фалшиви новини и кухи сензации, се премества от събота в петък с начален час 15.10 минути, заемайки така полагащото му се място в образователната линия на програма „Христо Ботев“. Увеличава се и времетраенето на предаването „Какво се случва?“ – предаване за актуална културна публицистика, което ще върви от понеделник до четвъртък от 17.00 часа, точно преди централния вечерен осведомителен бюлетин в 18.00.
Третият принцип е въплътен най-силно в обособяването на програмната „Линия „Култура“ в събота, която ще започва от 12.20 часа и ще продължава до 18.00 часа. В нея са разположени и три нови предавания, благодарение на които културата във всякакви свои проявления ще намери уютен пристан: „Литературата. Начин на употреба“ с водещ Надежда Московска, „Джаз импровизация“ с водещ Сибила Лилова и „Плешивото куче“ с водещ Ивайло Кицов. Заедно с „Музей в ефира“, „За музея, за галерията“ и „Трамвай по желание“ се оформя едни културно-информационен панел, което едновременно и ще забавлява, но и ще носи ново знание на слушателите.
Разбира се, никое обновяване не е съвършено и работещите в програма „Христо Ботев“ си дават сметка за това. Но те си дават сметка и за друго: че от тях зависи българската култура, изкуство, образование наука да заемат полагащото им се централно място в българския ефир. Програма „Христо Ботев“ винаги е бдяла и се е старала това да бъде истина и – без съмнение – ще продължи да бди и да се старае така да бъде и занапред.
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg