Фондация „Академия Аскеер“ връчи за 30-и път своите награди за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон.
В категорията „Режисура“ тази година статуетката, изработена от Георги Чапкънов, получи режисьорът Стоян Радев. Наградата му беше присъдена за спектаклите „Кой се бои от Вирджиния Улф“ от Едуард Олби в Малък градски театър „Зад канала“ и „Плач на ангел“ от Стефан Цанев в Народния театър „Иван Вазов“.
„Имаше силни спектакли през сезона, така че за мен е наистина чест в подобен контекст да съм награден.
Смятам, че добро представление се получава само когато и аз, и актьорите успеем да вложим повече от самите себе си – от това, което е важно за нас и като морален избор и позиция, и като собствено сърдечно вълнение. Не ме интересува формалната страна на професията, режисьорските решения, така да се каже. Аз винаги искам да излезе истината за текста, драматургията много ме интересува. Много разчитам на актьорите, на тяхната откровеност, на тяхната честност. И ако успеем да отключим тази енергия, тогава смятам, че представлението е станало добро.
Не смятам, че сезонът е осакатен – всеки от театрите успя да извади няколко премиери. Така че не мисля, че сезонът е поразен или ощетен значително. Просто беше по-трудно. Но аз съм много щастлив, че и при малката възможност да влезе в театъра, публиката се завръщаше. Това наистина ме трогва много. За мен е смайващо – при целия страх, от сутрин до вечер медиите говореха колко е опасно, и въпреки това хората, които обичат театър, не го изоставиха.
Като затвориха театрите в пандемията, любовта към театъра се увеличи – поне у мен, но и у много други колеги.
Моята мечта е била – като стъпвам по сцената, да има смисъл от това. Да не е просто защото така ми се иска и съм един от тези, които смятат, че онова там привилегировано място е отредено за него. Защото сцената е привилегировано място, но тази привилегия трябва да се заслужи. И аз съм имал голямо притеснение и голям трепет на младини – при положение че обичам тази работа, дали заслужавам мястото си там, дали някога ще го заслужа. И си викаш: „Хубаво де, аз искам, аз обичам, аз мога да стъпя там, ама има ли смисъл. Има ли смисъл за другите, не просто за мен. Защото само тогава това има значение“, сподели режисьорът Стоян Радев в „Артефир”.
Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..
На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg