Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неравенство и наследство

Снимка: БНР архив

Може да се говори спокойно за два типа наследства, които формират неравенства. За културните наследства сякаш се говори повече и по-често. Ясно е защо те формират неравенства.

Не всички имат късмета, шанса или щастливия пръст на съдбата да се родят в среда, която напълно да съответства на техните потребности и да им дава висок старт за развитие.

Културните наследства са предопределени, но не по-малко предопределени са и т.нар. "имуществени наследства".

В повечето случаи наследството се свързва с един немного щастлив момент от живота и сякаш се избягват разговорите на тази тема.

“Законът за наследството“ е едно безкрайно интересно четиво. При запознаването с историята на законите за наследството можем да проследим една интересна крива в опита понякога да бъдат задълбочени, а понякога преодолени т.нар. "неравенства в резултат на капитала и на имуществото".

Най-първите правила, свързани с наследството, съвсем не са давали равен старт дори и на децата в едно семейство.

Наследяването се е водело по първородството. Известни са много вълшебни приказки, в които най-малкият брат се оказва най-умен, кадърен, талантлив, добър и какво ли още не. Но всъщност наследствения дял, който достига до него, е незначителен, но въпреки това той у3спява да се справи с него.

Правилото на първородството често е лишавало голяма част от децата от шанс за по-добър старт в живота.

Разпределянето на средствата, зестрата и рентата се е водело по доста строги правила, но те не са справедливи.

С напредването на правната мисъл в областта на наследствата законите са придобили един по-различен облик, който именно е имал за цел да преодолее създаването на тези неравенства.

Към днешна дата законите за наследството предвиждат възможност всеки член от семейството да получи равен полагащ се дял, така че той да бъде поставен на равен старт с всички останали.

Дори, когато наследодателят би искал да ощети някой от своите наследници по различни причини, най-често, свързани с негови субективни преживявания, всеки от наследниците вече има право на т.нар. "запазена част". Става дума за най-близкия кръг наследници.

Това е опит чрез една законодателна практика в сферата на наследствата колкото е възможно да бъде изравнена тази крива на неравенствата. Разбира се, когато става дума за тези имуществени наследства, трябва да се отчита, че тяхното значение е в преразпределението на капитала, на доходите, на печалбата и въобще на стимула и възможността за един по-добър живот за следващото поколение.

Много са примерите, които са свързани в XVIII и XIX век, които показват, че в онези, далечни от днешна дата времена, пред повечето хора не е стоял въпросът – наследство или трудови доходи.

Очевидно е било, че с трудови доходи никой не може да насмогне до такава степен, че да изравни възможностите си с тези, които биха получили възможности и доходи от наследство.

В този случай приходите от наследство са били многократно по-големи от онова, което всеки е можел да изработи чрез собствен труд.

Чуйте още тук.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30