През ноември в ефира на БНТ историята ще говори. Тогава, 100 години след официалното регистриране на първото сдружение на театралните деятели у нас, Съюзът на артистите в България ще бъде разказан в документален филм.
„Един век по-късно“, засега само работно заглавие, ще проследи какво се е случило със Съюза в три последователни периода – от създаването му до 1944 година, по време на социализма и след политическите промени, та чак до наши дни. Архивни кадри, фотографии и документи ще представят историята, мисията и дейността на САБ. Сред създателите на филма са театралният режисьор Илко Ганев и писателката Теа Денолюбова.
„Той е един вид отчет пред обществото на това, което сме направили“, каза в „Какво се случва“ Илко Ганев, който от пет години е неизменна част от Съюза.
„Един век по-късно“ има за цел и да изгради мост между поколенията артисти в България и всички, увлечени в каузата на САБ. Основна роля в изграждането на този мост има именно Теа, която е съсценарист и съавтор на филма.
„Да направим скока от миналото към днешна дата ще е предизвикателство за мен“, сподели тя и допълни: „Миналото в крайна сметка е единственото сигурно, което имаме, затова нека си го обгрижим, нека да го уважаваме, да го обичаме. То стои там, трябва да го пазим.“.
Двамата с Илко Ганев са единодушни в това, че в Съюза на артистите у нас работят „летящи хора“, които вярват в мисията му и дават всичко за нея – време, усилия, емоции. А за това раздаване е нужно и достойно заплащане, което не е срамно да се изисква. Разбира се, при изпълнение на дълга, който артистите имат към театъра и неговата история, а и към хората, които го обичат.
В предаването, посветено на 100-годишния юбилей на САБ, се включи и председателят му – Христо Мутафчиев, който вече 16 години се опитва заедно с екипа да развива не само синдикалната дейност на Съюза, но и да работи за утвърждаването на сценичните изкуства и развитието на културата, както са правили всички големи имена, заемали този пост преди него. Той обясни защо думи като „чест“, „достойнство“, „уважение“ и „благодарност“ вървят ръка за ръка със Съюза на артистите в България, както и защо такива като „управление“, „власт“ и „политика“ често са с неясно значение.
Всяка една общност, независимо малка или голяма е тя, е представителна извадка на обществото, в което живеем, така че театралната гилдия има какво да разкаже за България през изминалите 100 години.
Повече за това чуйте в звуковия файл от Христо Мутафчиев, Илко Ганев и Теа Денолюбова.
Френският режисьор на мюзикъла "Емилия Перес" Жак Одиар разкритикува поведението на испанската актриса Карла София Гаскон и се разграничи от нея. Реакцията му е продиктувана от противоречивото ѝ държание, след като нейни расистки и ислямофобски туитове станаха обществено достояние. Карла София Гаскон, звездата от мюзикъла "Емилия Перес", е..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Прозирни златни облаци, загадъчни мъгли, усещане за притаени в тях обитатели – това са световете, които оживяват в платната на Яна Гайсвайлер. Днес, в 18:00 часа , тя открива своята изложба живопис в художественото пространство на "Шипка" 6 в София. Експозицията ще бъде достъпна за посетители до 25 февруари в зала 1С . Освен изявена..
Драматичният театър в Пловдив подготвя новаторски мултижанров театрален спектакъл под заглавието "Влюбеният дирижабъл". Постановката ще бъде изградена върху драматургична основа, вдъхновена от класически български любовни поеми . Зад този амбициозен проект отново стои утвърденият творчески тандем – драматургът Александър Секулов и режисьорът..
На 9 февруари отбелязваме Световния ден на гръцкия език . За първи път този ден е честван през 2017 година в памет на националния поет Дионисиос Соломос . Той е автор на поемата "Химн на свободата" , чиито първи две строфи формират националния химн на Гърция и Република Кипър. Колегата от Гръцката редакция на Радио България Агапи..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg