„Аз се чувствам добре, че върша това, което мога и че Нов български университет ми дава тази възможност да предам своя богат опит на младите хора да продължават нататък.“
Композитор, аранжор, диригент и обичан преподавател в департамент Музика на НБУ, вече над двадесет години доц. д-р Георги Петков не спира да увлича студентите с магията на родния фолклор. През 2002 г. създава университетския смесен хор „Фолк-джаз формация”, един от най-интересните и оригинални студентски хорове. От този състав, пак по идея на Георги Петков, по-късно започват самостоятелно творческия си път вокално трио „Евридика” и камерният хор „Нови български гласове“, създаден специално за проекта „Еструна“. Рожба на международния проект е албума „Al Este del cante” на Арканхел, записан на живо с хор „Нови български гласове“ и спечелил наградата Латино Грами през 2018 година.
Към изброените състави, извор на неизчерпаемо творческо вдъхновение за композитора и диригента Георги Петков, прибавяме и многогласния Народен хор при Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, който основава през 2006 година.
Богат, интересен и изпълнен с динамика е пътят на този творец, участвал в десетки международни музикални проекти със световноизвестни изпълнители и над 900 концерта по целия свят.
„Моето щастие е, че от петнадесет часа написана музика, може би около над четири часа са вече реализирани на световния музикален пазар, а другото, което си е останало тука по ансамбли, по театри също е видяло сцена.“
Роден в Габрово, след завършване на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, Георги Петков ръководи последователно оркестрите на професионалните фолклорни ансамбли: „Добруджа”, „Габрово” и Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”, а през 1999 г. поема ръководството на женския хор „Български гласове – Ангелите”, с който печели наградата „Гостуващ артист на САЩ за 2000 г.”
В хоровата дейност, всеотдаен спътник е съпругата му Нелка Петкова, изградила поколения талантливи певици в Националното музикално училище „Любомир Пипков“, влюбени във фолклора.
Поводът за гостуването на доц. д-р Георги Петков в петъчната музикална вечер е неговият шестдесетгодишен юбилей. Сладкодумен събеседник и с чувство за хумор, той умее да грабне вниманието на аудиторията. В звуковия файл разказва за своето детство и първите професионални стъпки, довели до идването му София, а за останалото – в предаването с начален час 19.30.
„Винаги, и в най-трудните моменти човек трябва да се надява, че ще дойде и нещо по-добро – и аз съм сигурен в това, че то идва.“
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg