Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Преслав Наков:

Медийната грамотност е най-перспективният начин за борба с фалшивите новини

Преслав Наков
Снимка: QatarComputing

„Танбих“ е проект, който показва на потребителите какво четат, а на журналистите – как да разпознават фалшивите новини още преди да са написани. Той е разработен от Катарския институт по компютърни изследвания в сътрудничество с Масачузетския технологичен институт и преподаватели и студенти от Софийския университет.

„Идеята е всъщност да промотираме медийна грамотност“, сподели за „Мрежата“ д-р Преслав Наков, ръководител на проекта. Той и екипът му вярват, че именно тя е най-перспективният начин за борба с фалшивите новини.

„Танбих“ разкрива пропагандните техники, използвани за написването на текстовете. И макар в класическата литература да са познати 7 такива, а „Уикипедия“ да говори за 67, екипът, създал системата, работи с около 20 утвърдени и често употребявани техники. Половината от тях са логически противоречия, а другата част, по-съществената, апелират към емоции.

Според Преслав Наков, който освен ръководител на проекта е и старши научен сътрудник I степен в Катарския институт по компютърни изследвания, доктор по компютърни науки от Калифорнийския университет в Бъркли, автор на стотици публикации в световни научни издания и първият носител на наградата „Джон Атанасов“, ако човек си взаимодейства достатъчно време с „Танбих“, той ще опознае пропагандите техники и ще започне да чете новините по нов начин.

Системата използва изкуствен интелект, или както казва д-р Наков – машинно себеобучение, за да подготвя данните, които разпознават техниките. Те обаче стъпват на човешки анализ. Също както фалшивите новини се създават от човешка ръка и от нея се разпространяват. Те все още нямат точна дефиниция, но водещото, което ги определя, е умисълът, с който са написани. С днешна дата фалшивите новини са преди всичко политическо оръжие. Причина, която провокира Преслав Наков да призовава към разграничаване на термините „фалшиви новини“ и „дезинформация“, тъй като проблемът е много по-голям от това дали нещо е вярно, или не.

Според експерта с правилните политики и инструменти е напълно постижимо дезинформацията да бъде преборена в рамките на няколко години. Добър пример в тази битка е Финландия, която с активна кампания по медийна грамотност, е овладяла проблема за 5 години. Като пример д-р Наков дава и борбата със спама, разпространението на който днес е ограничено.

„Дезинформацията няма да изчезне, тя винаги ще бъде с нас, по начина, по който спамът продължава да бъде с нас, но може да бъде поставена под контрол.“

Още за това как проверката на твърденията за фактологична точност може да става предварително и навреме, как се идентифицират източниците на информация и как всъщност се случва автоматизираното разбиване на слухове, неверни твърдения и фалшиви новини – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: В България няма политическа криза, а заложническа

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..

обновено на 26.12.24 в 13:24

Тони Маринова: Новата година и посланията на слънчевите деца

Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..

публикувано на 26.12.24 в 11:06

Юбилейна година: Витоша празнува 90 години като природен парк

Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..

обновено на 26.12.24 в 10:46

Каква беше отиващата си 2024 година за Балканите?

Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..

публикувано на 26.12.24 в 10:35

"Трима мъже за Вилма" – Коледен роман с писма вместо шоколадови изненади

В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..

обновено на 26.12.24 в 09:35