Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация “Таратанци” е българският победител в Награди "Европа Ностра" 2021

Снимка: Фейсбук

Европейската комисия и международната организация “Европа Ностра“ обявиха тазгодишните победители в Европейските награди за културно наследство – Награди "Европа Ностра", които са финансирани по програма “Творческа Европа“.

През 2021 г. най-престижните европейски награди в областта на културно наследство се присъждат на 24 изключително значими проекти от 18 държави.

Фолклорната фондация "Таратанци" спечели Европейска награда за културно наследство "Европа Ностра" 2021.

От 2014 г. Фондация “Таратанци” се стреми да представя българския фолклор пред съвременната публика по нови, атрактивни начини – под формата на образователни работилници, изложби и авторски продукти като игри и самоучители за хора̀. Чрез нестандартно показване на българските народни танци и народни приказки Фондация “Таратанци” ангажира нова публика в областта на нематериалното културно наследство на България.

„Този проект се занимава с проблем, присъстващ в образованието по фолклорно танцово изкуство, тъй като обикновено няма достатъчно официално образование за учене на традиционен танц. Проектът разпространява положително послание и разгръща своя обхват извън обичайната публика за фолклорни танци, като доказва, че фолклорът може да бъде популярен сред младите хора, което е необичайно в тази област от изкуството“, заяви журито на конкурса.

Темата коментира в “Нашият ден“ Екатерина Петрова от фондация „Таратанци“.

“Ние представяме българските народни хора чрез техни графични визуализации. Никога не сме осъзнавали какви невероятни и красиви графични фигури рисуваме с краката си докато танцуваме дадено хоро.

Винаги сме имали такава мечта да превърнем този графичен език, представен в народни танци, в средство за диалог между културите.

Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09
Станисалв Додов

Станислав Додов: Политическият елит все повече работи с дълбоките хорски страхове

Септемврийските дни на България – време на обществени диспути, мнозинства и малцинства, минало и бъдеще в ситуация на ценностни разминавания. Разговаряме в "Нашият ден" със социалния педагог, фокусиран върху правата на човека, Станислав Додов . По думите на Додов живеем във време, в което има големи разминавания между публичното говорене и..

публикувано на 11.09.24 в 10:31
Борислав Вълов

Борислав Вълов: Избирам да гледам идеалистично на живота и света

Да избираш каузите, зад които заставаш, с чисто сърце и отговорно към околния свят отношение – разговор в "Нашият ден" с актьора Борислав Вълов , чийто имидж работи в полза на обществено значими инициативи. Вълов споделя, че в ежедневието си полага старание да бъде внимателен към малките неща, които го заобикалят. Да създава, а не да руши, да..

публикувано на 11.09.24 в 09:53
Пламен Янчев с брат си

Архитектура на дините и пъпешите

Пламен Янчев от Долни Дъбник, където дините и пъпешите са традиционни култури, завършва строително инженерство и известно време работи в архитектурно бюро, но стремежът към свобода, смисъл и мотивация бързо го връща в родното му място, за да се върне по този начин и към земеделските традиции от района. Днес стопанството му е по-скоро голямо, с..

публикувано на 11.09.24 в 08:25