На втори юни България се прекланя пред подвига на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.
Точно в 12 часа сигнал на сирени ще призове за общонационална почит към паметта и подвига на Ботев и героите от национално освободителните борби.
В цялата страна ще се проведат възпоменателни чествания и церемонии по поднасяне на венци и цветя пред паметниците на поета - революционер.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Пламен Митев.
“Лично винаги съм се питал защо само един ден в годината се опитваме да си спомним за тези наши предци, които са отдали живота и силите си, мечтите си, надеждите си в името на бъдещето на България.
Пред моите студенти много често се опитвам да привлека вниманието към т.нар. забравени български герои. Защото не става дума само за такива ярки личности като Ботев, Левски, Каравелов, Бенковски.
Става дума за хиляди българи, които са отдавали сили, енергия, време в живота си в името на нашата национална кауза.
Ние като хора, живеещи в началото на ХХI в., трябва да предадем на нашите деца и внуци тъкмо това усещане за приемственост. Усещането за поклон пред гигантските усилия, полагани от нашите предци, за да я има България.
За съжаление самата дата 2 юни като историк мога да кажа, че няма нищо общо с Ботев, защото Ботев е убит на 20-и май, което по нов стил прави 1 юни.
Но това е поредното доказателство за това как ние не умеем да съхраним истинската историческа памет за собственото си минало.
Защото на някакви фалшиво измислени или сбъркани дати се опитваме поне веднъж в годината да се поклоним пред паметта на някои от тези наши герои.
Ако направим връзката между минало настояще и бъдеще според мен акцентът трябва да се постави тъкмо върху това – как ние предаваме на младите хора, тези които ще строят България утре, това чувство на гордост.
Дати, които трябва да променим
Едната дата е свързана с гибелта на Апостола. По стар стил тя е 6 февруари, а ние я отбелязване на 19-и, което всъщност е невярно, тъй като по новия календар 6 февруари е на 18 февруари.
Датата за гибелта на Ботев – 20 май по стар стил, по нов стил е 1 юни, а не 2-ри, както го отбелязваме.
По същия начин е некоректно да отбелязваме началото на Априлското въстание на 1 май, при положение, че самото въстание се нарича Априлско и е обявено на 20 април.
Чуйте в звуковия файл проф. Пламен Митев.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Искра Баева.
Съгласна съм с проф. Митев, че има много сбъркани дати, но не това е най-важното. Добре е да се оправят, но по-важно е каква история представяме на нашите млади хора и граждани.
Има твърде много фалшификации в историята и в повечето случаи са предизвикани от политически интерес.
Едни политици изваждат от историята едни личности и факти, с които могат да се гордеят, а други други.
Често пъти със смяната на политическите екипи, на управлението се сменят и героите и събитията.
Струва ми се, че би трябвало да има някакъв национален пантеон на личности, които даже са спорили и воювали по между си, но всичките са дали нещо за нашето настояще и не би трябвало този ден да е изключващ, той трябва да бъде включващ.
Да включва всички тези хора, независимо от техните политически убеждения, идейни борби или нещо друго.
По този начин да изградим едно истински историческо съзнание, а не изкривено, супер националистическо или в другата крайност – твърде нихилистично.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg