Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неравенство и достъп до здравеопазване

Снимка: Pixabay

Въпросът за неравенствата и здравноосигурителните системи може би звучал малко абстрактно. Навярно много хора не се замислят за същинския характер на здравноосигурителните правоотношения, в които ежедневно влизат. 

Как системата за здравноосигурителни правоотношения насърчава или предотвратява неравенства?

Темата коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.

Европа винаги е отдавала особено голямо внимание на здравеопазването и на образованието, като двата големи сегмента, за които Европа смята, че формират цивилизационния облик, давайки на хората едновременно – възможност да живеят добре и да повишават своето образование. И по този начин отново да постигат добър начин на живот.

Но системата, по която трябва да бъде осигурен този начин на живот, често е твърде комплицирана.

Още от началото на ХХ в. започват и най-съвестните изследвания върху това как здравноосигурителните системи оказват влияние върху неравенствата в обществото. И възможно ли е те да бъдат механизъм, чрез който неравенствата да бъдат преодолявани.


Първите здравноосигурителни закони, които са приети в България, са от началото на ХХ в., приблизително от 1906 г.

Още от тогава законодателят е започнал да мисли как работниците работниците да имат възможност да получат подкрепа при настъпване на здравни рискове.

Законодателят започва да мисли как да осигури първоначално работниците в предприятието, след това чиновниците и служителите и най-накрая свободните професии.

Тези закони първоначално не са започнали с голям успех, но изследователите на законодателния период твърдят, че в развитието на това законодателство в България – от началото на ХХ в. до 1924 г. – постепенно се постига намаляване на дискриминацията, което е един много важен въпрос.

Тези здравноосигурителни закони са създали една система, т.нар. "Бисмаркова", която обвързва трайно достъпа до здравни услуги до полагането на труд.

След 1951 г. достъпът до медицински услуги бива напълно променен. Здравеопазването се подчинява на един принцип, който казва, че всички имат равен и безплатен достъп до медицинската услуга и това не се обвързва са полагането на труд, т.нар. "безплатна медицинска помощ", която мнозина добре си спомнят.

Този тип система обаче поставя с голяма въпросителна въпросът за качеството и достъпа до услуги по “втори начин“.

След 1989 г. системата за равен общ достъп до здравеопазване търпи своя крах. До 1998 г., когато започва изграждането на новата система. И това е системата на здравно осигуряване, която отново обвързва достъпа до здравни услуги до заплащането на осигурителните вноски.

Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.

СНИМКИ: Pixabay, БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51