Съвременният свят е пълен с явления, които изглеждат твърде сложни, за да има категорично отношение към тях. В детските години повечето неща са добри или лоши и се знае ясно кое какво е. Днес като че ли това става все по-трудно. Ние нямаме или имаме минимален контрол върху мащабните процеси, които се разгръщат в света, така че да определим отношението си към тях е единственият начин да ги управляваме.
Но ето че и това е трудно – независимо дали става въпрос за Грета Тумберг, глобализацията, биохакерството. Когато се дискутират подобни теми, е много лесно да се стигне до конфликт, почти неминуемо, дори в началото да изглежда, че сме били на едни и същи позиции. От друга страна, ако се започне със спор, може да се окаже, че на финала позициите са разменени.
Д-р Милена Георгиева, специалист от Института по молекулярна биология към БАН и част от екипа на Лабораторията по молекулярна генетика, комуникатор на науката, много пъти е била свидетел и участник в спорове, свързани с биохакинга не само като член на своята професионална общност, но и като организатор на дискусии на тази тема в Червената къща.
Д-р Георгиева обяснява това недотам ясно понятие „биохакинг“, казва кои са най-новите тенденции и как страната ни е замесена в тези процеси.
Чуйте повече в звуковия файл.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg