Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Хилядолетната битка – Лабиринт“ – нов роман от Йордан Колев

| обновено на 17.06.21 в 16:46
Йордан Колев
Снимка: Росица Михова

„Хилядолетната битка – Лабиринт“ е новият роман на Йордан Колев, който е професионален пилот на "Боинг 767". Изпълнява полети на пет континента. Дълги години работи във Виетнам и на остров Мавриций, а в свободното си време кара мотор, плава на яхта и пише.

Зад гърба си има вече две книги – “От Рио до Кейптаун“ и “Кацане“.

Йордан Колев разказва в “Артефир“ за новата си книга.

“За жалост като болшинството мои колеги в момента съм без работа. Кризата засегна изключително много гражданската авиация. И също така за жалост предното правителство не направи абсолютно нищо, за да подпомогне българската гражданска авиация по един или друг начин. Всички трябва да се оправяме абсолютно сами.

За мен това беше една реална възможност зимата да завърша втория си роман. Заглавието е “Хилядолетната битка – Лабиринт“.

Първите две книги – “От Рио до Кейптаун“ и “Кацане“ – бяха свързани директно с мои преживявания.

“От Рио до Кейптаун“ е един драматизиран пътепис, докато “Кацането“ е основано на истински случай, с който съм много добре запознат, просто го използвах.

В новата си книга влизам в една материя, която няма нищо общо с досегашните неща, които съм писал. Новият роман е исторически.

Нещо, което винаги ме е вълнувало – борбата между доброто и злото. Освен исторически роман “Хилядолетната битка – Лабиринт“ е и приказка за борбата между доброто и злото. Моята интерпретация на това как се е развивала тази борба във вековете. Искам също да покажа на читателя, че няма кой знае каква разлика между войната от преди 800-1000 години и войната, която се води в наше време. Просто оръжията са по-ефективни и по-разнообразни. Но човешкият живот във военен конфликт е точно с толкова малка стойност, с каквато е бил преди хилядолетия.

Това е една приказка, основава се на моите идеи и разбирания за една от най-важните тайни на тамплиерите – Светия Граал. И същевременно има съвременна сюжетна линия. Как точно се свързват двете, става ясно след прочитане."

Чуйте Йордан Колев в звуковия файл.

Снимки: Росица Михова (БНР) и личен архив на Йордан Колев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20